s14 konks14 DODR1s14 PLEK1s14 KAL1s14 REK1s14 EDUNET1s14 KO1

Czas na kolejne sukcesy uczniów, tym razem z języka angielskiego! Gramatyka oraz wiedza o cywilizacji i kulturze krajów anglosaskich  okazała się światem do zdobycia dla trójki uczniów z kl. III b, III c oraz III d  gim. podczas Finału Konkursu „Improve Your English” w III LO w Tarnowie. Kamil Skiba otrzymał tytuł laureata, a Krystian Karczewski oraz Szymon Nowakowski zostali finalistami, uzyskując wspaniałe wyniki i plasując się na wysokich miejscach!

Pozostali uczniowie z naszej szkoły biorący udział w tym konkursie również otrzymali dużą liczbę punktów i zasługują na słowa uznania!

Wszystkim serdecznie gratulujemy!

UROCZYSTE ZAKOŃCZENIE XVI edycji  KONKURSU i WRĘCZENIE NAGRÓD odbędzie się 27.IV.2018 godz. 15.00 w budynku III LO ul. Brodzińskiego 6, Aula (s.14)

p.D.Plichta

  1_1
 Więcej zdjęć w galerii.
11 kwietnia  2018 roku odbyły się w naszej szkole warsztaty fryzjerskie pt. „Wiosenne sploty” . Przybyła młodzież klas VI i VII I miała możliwość praktycznego spotkania się z zawodem fryzjera.Uczennice Zespołu Szkół Techniczno-Zawodowych w Tarnowie,  pod nadzorem nauczycielek Pani Magdaleny Zielonki i Pani Moniki Rutowicz  wykonywały  sploty oraz zapoznawały uczniów z trudną sztuką odpowiedniej stylizacji fryzur.
Warsztaty zostały zaplanowane w ramach realizacji  szkolnego doradztwa edukacyjno-zawodowego. Opiekę nad warsztatami objęły panie Dagmara Siedlik i Marta Jarmuła.
Duet Oblivion Piosenka Obcojęzyczna_1
 

Duet "Oblivion"- Gabriela Nawój i Krystian Karczewski zajęli III miejsce w Konkursie Piosenki Obcojęzycznej zorganizowanym 5.04.18r. przez Szkołę Podstawową nr 24 w Tarnowie.

Gratulujemy!!!

Oliwia Armatys uczennica klasy IIIbg odnosi liczne sukcesy w kolarstwie przełajowym. Ostatnie sukcesy Oliwii:

I miejsce w Mistrzostwach Małopolski w kolarstwie przełajowym w kat. junior młodszy,

I miejsce w XIX Ogólnopolskim Kolarskim Wyścigu Przełajowym w Stryszowie.

Gratulujemy!!!

strzelectwo_1
 

Kinga Niemiec, uczennica klasy IIIdg zajęła I miejsce w wojewódzkim finale szkolnej ligi strzeleckiej w strzelaniu z broni pneumatycznej w konkurencji Ppn 40. 

Gratulujemy!!!

Opiekun: Pani Małgorzata Ziomek-Urbańska

strzelectwo_2
 

Aleksandra Mikuła, uczennica klasy IIIcg zajęła I miejsce w wojewódzkim finale szkolnej ligi strzeleckiej w strzelaniu z broni pneumatycznej w konkurencji Kpn 40. 

Gratulujemy!!!

Opiekun: Pani Małgorzata Ziomek-Urbańska

  1_1
 Więcej zdjęć w galerii.

„Wspomnienia ze szkolnej ławy”- to tytuł warsztatów, w których uczestniczyli uczniowie klas I -III w Muzeum Wincentego Witosa w Wierzchosławicach. Dzieci mogły usiąść w starych drewnianych ławach szkolnych. Dowiedziały się co to jest kaligrafia, do czego służyło kiedyś gęsie pióro, lipowy patyczek, kałamarz.Zapoznały się z dawną metodą pięknego pisania i mogły popróbować sztuki kaligrafii. Następnie zwiedziły gabinet Wincentego Witosa, w którym obejrzałyjego rękopisy. Na zakończenie samodzielnie wykonały piękną, ozdobną okładkę  pamiętnika, który może im posłużyć do zapisywania osobistych przemyśleń, wspomnień, sekretów.

Ta nietypowa lekcja kaligrafii na długo pozostanie w pamięci naszych najmłodszych uczniów.

Opracowała: Małgorzata Szabłowska

Uczennica klasy 2 c Izabella Brunner została finalistką I Ogólnopolskiego Konkursu Języka Niemieckiego „Lust auf Lesen?”. Finał konkursu  odbył się 24 marca 2018 r. w siedzibie Goethe- Institut w Warszawie. Organizatorami konkursu są: Polskie Stowarzyszenie Nauczycieli Języka Niemieckiego oraz Goethe – Institut. Po wcześniejszych eliminacjach do etapu finałowego zakwalifikowało się 115 uczniów z całej Polski. Finał przeprowadzono w dwóch etapach:  po eliminacjach pisemnych uczniowie przystąpili do części ustnej, w której musieli wykazać się znajomością dodatkowej lektury „Ein Fall für Tessa” oraz wiedzą na temat Austrii. Wszyscy uczestnicy wykazali się bardzo dobra znajomością języka niemieckiego oraz wiedzą realioznawczą na temat Austrii.

Izabella Brunner jest również tegoroczną finalistką Małopolskiego Konkursu Języka Niemieckiego.

Gratulujemy Izabelli i życzymy dalszych sukcesów!

FZ_3
 

Dnia 22.03.2018 został zorganizowany już po raz kolejny wyjazd uczniów klas III gimnazjum  na „ Festiwal Zawodów” w Krakowie w ramach doradztwa zawodowego.  Młodzież mogła z bliska przyjrzeć się zawodom różnych branż, jakich można nauczyć się w Małopolsce, poznać ofertę szkół ponadgimnazjalnych regionu na poziomie szkolnictwa zawodowego, technicznego, licealnego jak i wyższego. Uczestnicy mieli możliwość zasięgnąć opinii o danym kierunku, rozmawiając z nauczycielami i uczniami reprezentującymi poszczególne szkoły. Uczniowie chętnie korzystali z porad doradców zawodowych, obecnych na stoiskach. Dla wielu młodych ludzi takie przedsięwzięcie było jedyną okazją do zobaczenia wielości, różnorodności, możliwości zdobywania i wzbogacania kwalifikacji zawodowych.

Wyjazd zorganizowała  pani Katarzyna Płachta, doradca zawodowy.

 

 

Uczeń klasy III d (oddział gimnazjalny), Miłosz Adamczyk,  jako  zawodnik Tarnowskiego Klubu Sportowego Karate Shinkyokushin, zajął I m. w Ogólnopolskim Turnieju Karate w Krośnie w konkurencji KUMITE oraz III m. w tym samym konkursie, ale w konkurencji KATA.

Warto dodać, że są to kolejne sukcesy Miłosza w br. szkolnym. Największym osiągnięciem był udział w Mistrzostwach  Europy Karate w listopadzie 2017 i zajęcie V m.

Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

konkurs język angielski_1
 

W tym roku szkolnym chętni uczniowie z klas IV - VII wzięli udział w ogólnopolskim konkursie z języka angielskiego World of Languages wydawnictwa Synapsa. Konkurs sprawdzał znajomość wybranego słownictwa, zagadnień gramatycznych oraz wiedzy na temat świąt i zwyczajów w krajach anglojęzycznych. Kilkoro uczniów uzyskało bardzo dobre wyniki w skali kraju, a uczennica klasy VII c, Wiktoria Żeleźnik, zdobyła tytuł LAUREATA.

Serdecznie gratulujemy i zachęcamy do startu w kolejnych konkursach językowych!

siatkówka-rejon_1
 

22.03.18r. drużyna dziewcząt wywalczyła złoty medal w Igrzyskach Młodzieży Szkolnej w piłce siatkowej na szczeblu rejonowym. 12.04.18r. drużyna będzie reprezentowała nasze miasto w finałach wojewódzkich w Nowym Sączu.

Skład drużyny: Oliwia Sysło, Aleksandra Pokora, Weronika Szpala, Ewa Skalak, Aleksandra Kawa, Anna Czerny, Karolina Ból, Oliwia Mękal, Anna Cetnar.

Dziewczyny  pięknie grały i oczywiście pięknie wyglądały:)

Opiekunowie drużyny: p. Anna Piotrowska, p. Malgorzata Ziomek-Urbańska

Gratulujemy!!!

  1_7
 Więcej zdjęć w galerii

W ramach projektu, przez 12 miesięcy promowane są kolejno różne owoce i warzywa. Celem tego projektu jest pokazanie dzieciom i młodzieży, jak ważne jest prawidłowe, zdrowe odżywianie. Bohaterem marcowej edycji był czerwony burak. Uczniowie klasy I C pod opieką wychowawcy p. Małgorzaty Szabłowskiej gościli w sklepie Auchan. Dzieci dowiedziały się co smacznego i zdrowego można przygotować z buraków, zwiedziły sklep i zapoznały się z gamą produktów oznakowanych niebieskim logo „Żyć lepiej”. Miały też okazję wykazać się swoją wiedzą podczas zabaw i konkursów.

Opracowała: Małgorzata Szabłowska

mini piłka ręczna dziewcząt_1
 

20.03.18r. drużyna dziewczą wywalczyła brązowy medal w Mistrzostwach Tarnowa w mini piłce ręcznej.

Skład drużyny: Zuzanna Czerny, Natalia Grochola, Aleksandra Habel, Julia Potocka, Dominika Rodak, Martyna Szanduła, Dominika Szumlańska, Martyna Więcek, Olga Iskrzak, Kaja Klich, Izabela Szklarz. 

Opiekun drużyny: Pan Bogusław Czekaj.

Gratulujemy!!!

Uczniowie klas II (oddziały gimnazjalne) uczcili 14.03 Dzień Liczby PI. Przygotowali różne prace związane z tą liczbą: plakaty przedstawiające rys historyczny, ciekawe informacje, prace przestrzenne, wiersze na temat tej najsłynniejszej liczby świata. Uczyli się również jej rozwinięcia dziesiętnego.

Uczennica kl. II b, Daria Babiec, zapamiętała 120 cyfr po przecinku liczby  π. Gratulujemy!

Opiekunowie: pani Tamara Kułaga, pani Barbara Ślusarczyk.

lodowisko_1
 

W ubiegłym tygodniu ostatnie klasy realizowały lekcję wychowania fizycznego na lodowisku. Jazdę na łyżwach doskonalili uczniowie klasy 2ag i klasy 2bg.                                                                      Opiekunowie: p. Anna Piotrowska, p. Andrzej Łoś

Rozpoczynamy sezon sportów letnich w związku z tym zachęcamy uczniów do założenia rolek:). Pamiętamy oczywiście o bezpieczeństwie - obowiązkowo zakładamy kask i ochraniacze, oraz znajdujemy bezpieczne miejsce do jazdy.

 

Uczennica klasy 3bg Beata Michałek wywalczyła srebrny medal podczas VIII otwartych Mistrzostw Miasta Jasła w judo, które odbyły się 4 marca. Gratulujemy!

Zakończyły się Międzyklasowe Mistrzostwa Szkoły w piłce siatkowej dziewcząt i chłopców klas IV - IIIg. Zapraszamy do zapoznania się z wynikami, które zostały umieszczone na gazetkach sportowych.

                                „ Discuter c’est communiquer”

                              (Dyskutować, to komunikować się )

Dyrekcja Szkoły Podstawowej nr 14 im. Stefana Jaracza w Tarnowie i organizator konkursu mają zaszczyt serdecznie zaprosić wszystkich chętnych  uczniów szkół podstawowych (w tym, uczniów oddziałów gimnazjalnych) wraz z opiekunami do wzięcia udziału w XVI edycji Międzyszkolnego Konkursu Recytatorskiego Prozy Francuskiej, który odbędzie się dnia 26 kwietnia 2018 roku o godzinie 10.00 w naszej szkole. Prosimy o zgłaszanie chętnych na karcie dołączonej poniżej do regulaminu. 

 Piżamowcy z Ic

Uczniowie oddziałów gimnazjalnych wzięli udział w wycieczce  do Centrum Edukacji Lotniczej w porcie lotniczym im. Jana Pawła II w Balicach.

balicw_1
 

Młodzież uczestniczyła w warsztatach, podczas których obejrzała film prezentujący zawody wykonywane na terenie portu lotniczego, poznała procedury dotyczące odprawy pasażerów, kontroli ruchu na płycie lotniska, obsługi pasażerów i ochrony lotniska. Uczniowie zwiedzili terminal, rozmawiając z pracownikami poszczególnych stanowisk obsługi naziemnej. Dzięki symulatorom mogli wczuć się przez chwilę w rolę pilota za sterami samolotu lub „ marszałka”, czyli osoby, która na płycie lotniska ma za zadanie bezpiecznie doprowadzić samolot do miejsca postojowego. Każdy uczeń mógł samodzielnie wydrukować pamiątkową kartę pokładową do dowolnie wybranego miejsca w świecie i porozmawiać z uroczym robotem pracującym na lotnisku w Balicach.

Wycieczka została zorganizowana przez panią Katarzynę Płachtę w ramach zajęć doradztwa zawodowego w celu poszerzenia wiadomości o zawodach.