s14 konks14 DODR1s14 PLEK1s14 KAL1s14 REK1s14 EDUNET1s14 KO1

Szkoła Podstawowa nr 14 im. Stefana Jaracza w Tarnowie bierze udział w akcji Ministra Edukacji Narodowej „Razem na Święta”.

Logotyp akcji Razem na Swieta1

27 listopada uczniowie klas VI i VII uczestniczyli w spektaklu w języku angielskim pt. "Peter Black". Dzięki kontaktowi z żywym językiem mogli poprawić swoje umiejętności językowe, szczególnie rozumienie ze słuchu. Poziom języka dostosowany był do uczniów starszych klas szkoły podstawowej, dlatego zrozumienie przedstawianej historii nie stanowiło problemu. Liczne zabawowe elementy w sztuce zachęciły uczniów do udziału w podobnych imprezach w przyszłym semestrze. Wyjście do teatru odbyło się w ramach Dnia Języków Obcych. Organizacją i opieką zajęły się panie Dorota Plichta, Aneta Misiaszek i Ela Leus.

 MIESIĄC  KWOTA

grudzień

52,50 zł

 

Bardzo prosimy o wpłatę do 10 grudnia. Dziękujemy!

 Wpłat dokonujemy w danym miesiącu za dany miesiąc. Kwota jest podana w e-dzienniku.

Uwaga! Od dnia 3.10.2019 r. płatność za obiady można dokonać tylko przelewem bankowym.

Nr konta:   66 1030 1250 0000 0000 8802 7051


IMG 20191121 WA0004 002     

Dnia 21 listopada 2019, grupa uczniów klas VIII, uczestniczyła w grze dydaktycznej w ramach zajęć doradztwa zawodowego: ” Chłopska szkoła biznesu ” przeprowadzonej przez pracowników Centrum Informacji Zawodowej na terenie Czytelni Naukowej przy ul. Krakowskiej 4 w Tarnowie.

Zajęcia te dały uczniom możliwość sprawdzenia kompetencji związanych z przedsiębiorczością, kreatywnością, umiejętnością strategicznego myślenia i podejmowania szybkich decyzji. Młodzież współpracowała ze sobą, tworząc spółki konkurujące na rynku, a przy tym świetnie się bawili.            

Organizatorem warsztatów był szkolny doradca zawodowy, pani Katarzyna Płachta.

kinga    19 listopada 2019 r. odbyły się eliminacje szkolne do Ogólnopolskiego Konkursu Polskiej Poezji Religijnej „Pierścień św. Kingi”. Laureatami zostali: w kategorii wiekowej IV-VI: Dagmara Gromniak z klasy 6c, Wiktoria Kukla z klasy 5d, Krzysztof Szumowicz z klasy 5d, w kategorii wiekowej VII-VIII: Julia Talarczyk z klasy 8a i Kamila Zając z klasy 7b. Wszystkim serdecznie gratulujemy. Czekają ich teraz zmagania rejonowe, następnie ogólnopolskie. Jurorami konkursu były panie Jolanta Żeleźnik i Ewa Tomasik.

 

 IMG 20191112 WA0004                       

Dnia 5 i 6 listopada klasy VIII uczestniczyły w wyjściu do Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Tarnowie. Wizyta ta została zorganizowana w ramach zajęć doradztwa zawodowego i edukacji dla bezpieczeństwa. Podczas wizyty uczniowie poznali warunki, jakie muszą spełniać potencjalni kandydaci do służby w straży pożarnej, predyspozycje i wiedzę, sposób rekrutacji i ścieżkę zawodową strażaków. Obejrzeli sprzęt, wozy pożarnicze, którymi dysponuje tarnowska komenda. Uczniowie przypomnieli sobie zasady ewakuacji, wszelkie oznaczenia tak ważne na wypadek pożaru. Chętnie zadawali pytania i rozmawiali o zaletach, wadach tego zawodu, niebezpiecznych doświadczeniach i akcjach podejmowanych przez tarnowskich strażaków.

 

 Przechwytywanie w trybie pełnoekranowym 13.11.2019 022307   JANTAR - Zielona szkoła 2020 r.

 

1_2
 Więcej zdjęć w galerii.
 
 
 
 Kto ty jesteś ? Polak mały.
Jaki znak twój? Orzeł Biały.
Czym twa ziemia? Mą Ojczyzną.
Czym zdobyta? Krwią i blizną.
Coś ty dla niej? Małe dziecię
Coś jej winien? Oddać życie.
Czy ją kochasz? Kocham szczerze.
A w co wierzysz? W Polskę wierzę.
 
 
 - te słowa Władysława Bełzy stały się puentą akademii z okazji Święta Niepodległości, która odbyła się 8 października br.  Uczniowie klasy 5 b oraz chór szkolny pod opieką pani Ewy Tomasik oraz pani Kingi Płaczek zaprezentowali część artystyczną opartą na patriotycznych pieśniach i symbolicznej choreografii nawiązującej do niewoli Polski w czasie zaborów oraz czasie powojennym. Występujący podkreślili dumę z Ojczyzny, która tak wiele przetrwała. Ponadto szkoła włączyła się w akcję „Szkoła do hymnu” zainicjowaną przez Ministra Edukacji Narodowej oraz Radę Dzieci i Młodzieży, polegającą na odśpiewaniu 4-zwrotkowego hymnu narodowego. Oprawę plastyczną uroczystości przygotowała pani Magdalena Latawska - Honkisz.
 

Opracowała: Ewa Tomasik

images    

"Odeszli, przeminęli w milczeniu..." wspomina w swoim wierszu ksiądz Jan Twardowski.

Zbliżająca się uroczystość Wszystkich Świętych skłania do refleksji nie tylko na temat przemijania, zmarłych  bliskich nam osób, ale i postaw tych, którzy oddali życie za ojczyznę. By tę pamięć kultywować, uczniowie wraz z opiekunami udali się na cmentarz. Młodzież zapaliła znicze, aby uczcić pamięć zmarłych.

 

 

 

"Człowiek jest tajemnicą,

z tajemnicy przybywa i w tajemnicę odchodzi"

 

                                                                                                                                                                                        / M. Dąbrowska /

 

candle 3802102 960 720

 

skolapamieta

Jesiennie, kolorowo i zdrowo w klasie II b

W minionym tygodniu 25 października drużyna dziewcząt w składzie: Blanka Zając, Karolina Mączko, Daria Marcinkiewicz, Angelika Sak, Julia Biały, Dagmara Gromniak, Aleksandra Jagiełła, Klaudia Jurek, Alicja Kułaga, Agnieszka Wolak, Ślęzak Milena, zajęła II miejsce w Mistrzostwach Tarnowa w halowej piłce nożnej.
Gratulujemy!!!

W dniu 22 października odbyła się prelekcja dla rodziców pt: "Zachowania ryzykowne", którą poprowadził pan S. Koćwin. W prelekcji udział wzięło blisko 60 rodziców. 

1_3
 Więcej zdjęć w galerii.

„Zacną rzeczą jest uczyć się, lecz jeszcze zacniejszą – nauczać.”

                                                                                                                       (M. Twain)

 

15 października br.  uczciliśmy Dzień Edukacji Narodowej. Uczniowie klas: 5b, 6b i 8a pod opieką pani Doroty Plichty oraz Bożeny Tobiasz zaprezentowali część artystyczną nawiązującą do życia szkolnego w oczach młodego człowieka, który nie tylko  nabywa wiedzę w murach szkolnych, ale także miło spędza czas z przyjaciółmi. Po latach wspomina czasy w szkolnej ławie oraz swoich nauczycieli. To właśnie im pani dyrektor Jadwiga Jachym podziękowała za swój trud i starania w pracy pedagoga oraz wręczyła Nagrody Dyrektora.

Dnia 16 października 2019 grupa uczniów klas VIII naszej szkoły miała okazję poznać proces ręcznego wytwarzania szkła gospodarczego podczas wizyty zawodoznawczej w Hucie Szkła Gospodarczego Wrześniak. Wyjście zorganizowane było w ramach zajęć doradztwa zawodowego.

Uczniowie zwiedzili wszystkie działy zakładu, widzieli poszczególne stanowiska pracy, poznali kompetencje wymagane przy produkcji szkła na każdym etapie, od mieszania komponentów tworzących szkło, dmuchania i wytapiania szkła przez jego późniejszą obróbkę, czyli modelowanie, szlifowanie, barwienie, malowanie i pakowanie. Pracownicy zakładu oprowadzający naszą grupę chętnie odpowiadali na pytania uczniów, ciekawie opowiadali o pracy w hucie, przytaczając wiele barwnych anegdot.