SZKOLNY KONKURS PLASTYCZNY

DLA UCZNIÓW KLAS I – III SP NR 14 W TARNOWIE

„KOCHAM POLSKĘ – 100 LECIE NIEPODLEGŁOŚCI”

Pliki do pobrania:
Pobierz plik (SZKOLNY KONKURS PLASTYCZNY.pdf)SZKOLNY KONKURS PLASTYCZNY[ ][ ]

Nasi najmłodsi w dniu 7 września uczestniczyli w policyjnej akcji "Bezpieczna droga do szkoły".

W Dniu Dziecka Samorząd Szkolny ogłosił, że w konkursie zwyciężyła klasa I C.

W nagrodę otrzymaliśmy dwie torby pełne słodyczy oraz dyplom. Fajnie było, gdy wszyscy koledzy i koleżanki byli ubrani kolorowo. Najwięcej śmiechu mieli chłopcy, gdy trzeba było ubrać się na różowo – podeszli jednak do zadania wzorowo!

 Bartnik Sądecki

Obraz znaleziony dla: grafika pszczoły

 Klasy pierwsze I A i I B wraz z wychowawcami uczestniczyły w wycieczce do gospodarstwa agroturystycznego w Stróżach. Atrakcją był przejazd bryczką, a także na kucyku. Odwiedziliśmy dom kózek - stajnię i karmiliśmy zwierzęta. Uczestniczyliśmy w lekcji , na ktorej dowiedzielismy się ciekawostek z życia pszczół. Wykonaliśmy rownież z wosku pszczelego świece. Na zakończenie wspólnie bawilismy się na zielonej łące. Koleżeńska rywalizacja zakończyła naszą wycieczkę. Wróciliśmy do Tarnowa wzbogaceni o nową wiedzę o życiu pszczół. 

 

 Wycieczka do Bałtowa

Obraz znaleziony dla: grafika dinozaury

Dnia 6 czerwca 2018 roku  klasa III A i III C wraz z wychowawczyniami uczestniczyły w wycieczce do Bałtowa. Poznaliśmy zycie prehistorycznych zwierząt. Zwiedzaliśmy gimbusem 17 hektarowe ZOO. Karmiliśmy dziki, sarny. Wielbłądy jadły nam z ręki. Struś nie pogardził kromką chleba prosto z ręki. ZOO było super. Po drodze wstąpiliśmy zobaczyć miniatury zamków polskich. Usłyszeliśmy ciekawą historię tych budowli. Następna atrakcja to zabawy w wiosce Słowian. Tam wiedźmy straszyły nas w drewnianych korytarzach. Przeciągaliśmy linę. Kto z nas silniejszy? Wróciliśmy do Tarnowa zmęczeni ale szczęśliwi. Czekamy z utęsknieniem na następną taką wycieczkę.

 

  1_6
 Więcej zdjęć w galerii.

 

4 czerwca uczniowie z klasy 1C wraz z rodzicami i wychowawczynią panią Małgorzata Szablowską spotkali się przy grillu na boisku klubu „Iskra”, by świętować Dzień Dziecka. Najpierw był poczęstunek, a później zorganizowano gry, zabawy i niespodzianki. Pierwszoklasistom towarzyszyła radość i swoboda. Ogromną frajdę sprawiła dzieciakom wizyta żużlowców Michała Nowińskiego i Edwarda Mazura. Prezentacja motocykla, pokaz palenia gumy i opowieści zawodników o żużlu wzbudziły u dzieci większe zainteresowanie sportem.

 Pożegnalne ognisko klasy III A
 zdjęcia
 Dnia 21 czerwca 2018 roku klasa III A wraz z wychowawczynią panią Jolantą Gondek uczestniczyła w pożegnalnym ognisku na Iskrze. Braliśmy udział w zabawach integracyjnych. Dzieliliśmy się na zespoły i rozegraliśmy gry z piłką, ze skakankami. Bawiliśmy się na karuzeli. Huśtaliśmy się na huśtawkach. Rodzice przygotowali nam pyszne kiełbaski, które po wyczerpujących zabawach zjedliśmy z apetytem. Na zakończenie zrobiliśmy wspólne pamiątkowe zdjęcia. Nasze szczęśliwe dzieciństwo z pierwszą wychowawczynią zostało zatrzymane w kadrze. Będziemy pamiętali naszą Panią i chwile z nią spędzone. Dziękujemy za serce i wspólne trzy lata w naszej szkole.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  1_2
 Więcej zdjęć w galerii.

W konkursie „Mam talent” zorganizowanym w szkole z okazji Dnia Dziecka w kat. klas 1-3 zwyciężczyniami zostały:

 

 

 

 

1m  Maja Maślanka i Nikola Staszczyk  1a (taniec)

2m  Liliana  Tyka 1c (śpiew)

3m  Nikola Staszczyk 1a ( recytacja)

Gratulujemy!

  0_1
 Więcej zdjęc w galerii.

Z okazji Święta Mamy uczniowie klasy 1a zaprosili na uroczyste spotkanie ukochane Mamusie. Słowami wierszy, piosenkami oraz tańcem dzieci wyraziły Mamom swoją miłość i wdzięczność za trud wychowania i okazywane serce. Uroczystość zakończyła się słodkim poczęstunkiem.

  1_1
 Więcej zdjęć w galerii. 

Uczniowie klasy 1a, pod opieką wych. R.Kolbusz uczestniczyli 27 kwietnia  w zajęciach o zdrowym odżywianiu. Spotkanie zorganizował sklep Auchau w ramach realizacji projektu "Kosz zdrowia". Tym razem temat dotyczył kapusty i jej wartości odżywczych. Po krótkiej prelekcji, zwiedzaniu sklepu i  zgaduj- zgaduli, wszyscy mieli okazję degustować różne rodzaje surówek z kapusty. Na koniec zajęć dzieci przedstawiły pląs o kiszeniu kapusty przygotowany wcześniej przez p. Mirosławę Poradę w świetlicy szkolnej, a w zamian otrzymały słodkie upominki.​

  1_2
 Więcej zdjęć w galerii.

Dzieci z klasy 1a pod opieką wych. R. Kolbusz i p. P. Maślanki uczestniczyły w ciekawych zajęciach muzealnych w Wierzchosławicach. Uczniowie obejrzeli prezentację multimedialną o dawnej szkole i rękopisy Wincentego Witosa. Pani prowadząca wyjaśniła im, czym był kałamarz   i do czego służyło gęsie pióro.

W starych drewnianych ławkach dzieci pisały samodzielnie gęsim piórem według zasad kaligrafii. Na koniec techniką kolaż wykonały ozdobną okładkę do pamiętnika, który z radością zabrały do domu.
1 miejsce w Mini Hip-Hopie Drużynowym  Maja Maślanka i Nikola Staszczyk ( SHIVA)  z kl.1a
GRATULACJE!!!

Nagrodzeni w kategorii klas 1-3
1.m  Karolina Szewczyk kl.1a
2 m  Lena Przywara kl.3c
3 m  Antonina Gondek kl.1a
wyróżnienie - Sławomir Stepień kl.1b

  1_11
 Więcej zdjęć w galerii.

Klasy 1a i 1b pod opieką wychowawczyń p. R.Kolbusz, p.M. Radoń oraz p. M. Porady i M. Bizackiej ​​​​zwiedziły 8 czerwca Gospodarstwo Pasieczne "Sądecki Bartnik". Dzieci obejrzały pasiekę i poznały historię pszczelarstwa, uczestniczyły w warsztatach, gdzie mogły samodzielnie wykonać świeczki z woskowych plastrów. Wszystkie atrakcje: zwiedzanie mini-zoo, przejażdżki konne oraz "miodowe pamiątki" dostarczyły dzieciom wielu niezapomnianych wrażeń.Wszyscy  wróciliśmy z przekonaniem "KTO MA PSZCZOŁY TEN MA ŚWIAT WESOŁY" 

 

Uczniowie klasy I C pod opieką wychowawcy p. Małgorzaty Szabłowskiej i p. Mirosławy Porady udali się na wycieczkę do Gospodarstwa Pasiecznego  ”Sądecki Bartnik” w Stróżach k/Grybowa – w miejscowości położonej na pograniczu Beskidu Sądeckiego, Beskidu Niskiego i Pogórza Ciężkowickiego. Na rozległym terenie gospodarstwa dzieci mogły obejrzeć wszystko, co dotyczy historii pszczelarstwa i hodowli pszczół – zabytkowe ule, tablice edukacyjne, sale ekspozycyjne. Odbyły przejażdżkę wozem zaprzężonym w konie, który przewiózł je po malowniczej okolicy. Następnie każde z dzieci miało okazję przejechać się na kucyku i uczestnicząc w warsztatach samodzielnie wykonać sobie na pamiątkę świeczkę. Na zakończenie był piknik i zjadanie smakołyków z plecaków oraz zabawy ruchowe integrujące zespół.

  1_7
 Więcej zdjęć w galerii

 

W ramach projektu, przez 12 miesięcy promowane są kolejno różne owoce i warzywa. Celem tego projektu jest pokazanie dzieciom i młodzieży, jak ważne jest prawidłowe, zdrowe odżywianie. Bohaterem marcowej edycji był czerwony burak. Uczniowie klasy I C pod opieką wychowawcy p. Małgorzaty Szabłowskiej gościli w sklepie Auchan. Dzieci dowiedziały się co smacznego i zdrowego można przygotować z buraków, zwiedziły sklep i zapoznały się z gamą produktów oznakowanych niebieskim logo „Żyć lepiej”. Miały też okazję wykazać się swoją wiedzą podczas zabaw i konkursów.

 

Opracowała: Małgorzata Szabłowska

  1_1
 Więcej zdjęć w galerii.

 

„Wspomnienia ze szkolnej ławy”- to tytuł warsztatów, w których uczestniczyli uczniowie klas I -III w Muzeum Wincentego Witosa w Wierzchosławicach. Dzieci mogły usiąść w starych drewnianych ławach szkolnych. Dowiedziały się co to jest kaligrafia, do czego służyło kiedyś gęsie pióro, lipowy patyczek, kałamarz.Zapoznały się z dawną metodą pięknego pisania i mogły popróbować sztuki kaligrafii. Następnie zwiedziły gabinet Wincentego Witosa, w którym obejrzałyjego rękopisy. Na zakończenie samodzielnie wykonały piękną, ozdobną okładkę  pamiętnika, który może im posłużyć do zapisywania osobistych przemyśleń, wspomnień, sekretów.

Ta nietypowa lekcja kaligrafii na długo pozostanie w pamięci naszych najmłodszych uczniów.

 

Opracowała: Małgorzata Szabłowska

  1_1
 Więcej zdjęć w galerii.

24 X uczniowie klasy 6c i 3d pod opieką p.A.Sitarz, p. M. Jarmuły, p.P. Maślanki i p. D. Siedlik wzięli udział w wycieczce do Krakowa. Pierwszy punkt programu-Park Trampolin " go jump" okazał się istnym rajem dla dzieci! Po wspaniałej zabawie, uczniowie mieli możliwość przeniesienia się w samo serce bitwy pod Grunwaldem. Usłyszyszeli szarżę wojsk, a ledwie kilka minut później stali za sterem okrętu wojennego pod Oliwą. Mieli także możliwość spojrzenia z lotu ptaka na klasztor na Jasnej Górze! W HistoryLandzie- bo o nim mowa-poczuli emocje podobne do tych, które towarzyszyły ich uczestnikom! Po interaktywnej podróży, w czasie której odkryli historię naszego kraju wszystkimi zmysłami. Czekały ich ciekawe warsztaty w Muzeum AK, w czasie których zostali asem wywiadu i dowiedzieli się, że zwierzęta też mogą walczyć... z bagażem pełnym wrażeń, wróciliśmy do domu.

29 listopada w Wigilię imienin Andrzeja, w klasie I C odbyły się andrzejki. Dużo emocji dostarczyły dzieciom wróżby i przygotowane zabawy. Najwięcej radości sprawił  Ozobot, który „zagościł ” na zajęciach tego dnia. Pierwszaki podejmowały próby programowania i wyznaczały trasy, którymi Ozobot miał się poruszać. Pracując w grupach,  kodowały polecenia dla robota. Nauka przez zabawę sprawiła im dużo frajdy, a poczęstunek przygotowany przez rodziców smakował wyśmienicie. Szczególnie babeczki, w których ukryte były andrzejkowe wróżby. 

  1_9
 Więcej zdjęć w galerii.

8 listopada klas 3c wraz z wychowawczynią panią Lucyną Kowal wzięła udział w wycieczce do Kopalni Soli. Uczniowie zwiedzili kopalnie, spotkali się ze Skarbnikiem kopalni, płynęli łódkami po solance. Wszyscy świetnie się bawili. 

  p_2017_1
 Więcej zdjęć w galerii.

Super nauka, super zabawa!  19 października 2017 roku klasa 2a pojechała na wycieczkę do Parku Strzeleckiego w Tarnowie. Tam uczniowie poznawali historię tego miejsca, poznawali tajemnice przyrody, podziwiali piękną jesień i świetnie się bawili.

  KL. I-III_1
 Więcej zdjęć w galerii.

13 listopada uczniowie naszej szkoły wzięli udział w koncercie muzyki ludowej. Mieli możliwość poznać najbardziej znane tańce ludowe i wysłuchać pięknych utworów. Był też czas na zabawę przy dźwiękach instrumentów. 

  b_2017_1
 Więcej zdjęć w galerii.

 

Uczniowie klasy I C pod opieką wychowawcy p. M. Szabłowskiej i p. P. Maślanki wzięli udziałw XI Festynie bezpieczeństwa w ruchu drogowymna hali TOSiR przy ul. Krupniczej. Festyn odbył się pod hasłem „Bądź bezpieczny maluchu w drogowym ruchu”. Zorganizował go Małopolski Ośrodek Ruchu Drogowego w Tarnowie, przy współpracy z policjantami i strażakami. Były konkursy, zagadki i quizy, w których dzieci musiały wykazać się znajomością podstawowych znaków drogowych i przepisów związanych z bezpiecznym uczestnictwem w ruchu drogowym, a także umiejętnością jazdy na rowerze. Najwięcej frajdy sprawił dzieciom konkurs z przeciąganiem liny.

  m_2017_1
 Więcej zdjęć w galerii.

 

Klasa I C uczestniczyła w warsztatach w Muzeum Etnograficznym „Mućka na wypasie”, których celem było przybliżenie dzieciom losu zwierząt wiejskich, ich roli w gospodarstwie i kulturze ludowej i uwrażliwienie na ich los. Dzieci miały okazję samodzielnie wydoić krowę i pomalować kolorowymi farbami fantazyjną krowę ze sklejki.

  b_2017_1

 Więcej zdjęć w galerii.

 

W ramach organizowanej przez grupę PSB akcji edukacyjnej "Bezpieczna Droga do Szkoły" policjanci przybliżyli uczniom klas I zasady bezpiecznego przechodzenia przez jezdnię oraz wzywania pomocy w razie wypadku. Wszystkie dzieci otrzymały od Mrówki kamizelki odblaskowe oraz słodycze. Spotkanie zakończyło się zbiorowym zdjęciem pierwszaków w towarzystwie funkcjonariuszy i uśmiechniętej Mrówki. 

  w_2017_1

 Więcej zdjęć w galerii.

 

W miesiącu wrześniu wszystkie klasy młodsze uczestniczyły w bardzo ciekawych warsztatach „Przyprawy, zioła i leki z bożej apteki” w Muzeum Wincentego Witosa w Wierzchosławicach. W czasie warsztatów dzieci poznały przyprawy i zioła, jakich używały dawniej gospodynie na wsi i jakich używa się do dnia dzisiejszego. Dowiedziały się, że są one wykorzystywane jako lekarstwo, dodatek do potraw i do aromatyzowania napojów. Zajęcia były przeprowadzone w kuchni, będącej elementem domu wzniesionego na początku XX wieku – domu rodzinnego Wincentego Witosa.Na przykładzie kilku sprzętów z witosowej kuchni (moździerz, młynek ręczny, maszynka do mielenia przypraw) zobaczyły jak rozdrabniano różne przyprawy. Następnie każdy uczestnik samodzielnie rozdrobnił zioła i przyprawy w moździerzu lub mielił je w młynku ręcznym. Zmielone zioła i przyprawy wymiesza z solą kuchenną utworzyły „sól ziołową”, którą dzieci zabrały ze sobą do domu w specjalnie przygotowanych woreczkach. W drugiej części zajęć uczestnicy indywidualnie wykonali przepiękne „wianki pełne ziół” wykorzystując m.in. słomę, suszone zioła, trawy i kwiaty.

  sp_św_2017_2

 Więcej zdjęć w galerii.

 

15 września uczniowie klas I-III włączyli się czynnie w akcję „Sprzątanie świata”. Dzieci wraz z wychowawcami wyruszyły w godzinach rannych, by wyzbierać w okolicznych uliczkach wszystkie śmieci. Na zajęciach nauczyciele przypomnieli uczniom jak selektywnie segregować śmieci i co to jest recykling.

Szczęśliwie rozpoczęliśmy kolejny rok tym razem w drugiej klasie gimnazjum. Wspólnie tworzymy zgrany zespół liczący 26 uczniów. Gospodarzem klasy jest Aleksandra Pokora ze sztabem pomocniczym. Role zastępcy pełni Julia Boda, a skarbnika Sara Natkaniec. Mamy to szczęście, że naszą wychowawczynią jest pani Aneta Kopeć-Wilk, na którą zawsze możemy liczyć. Jesteśmy aktywni, pomysłowi i chętnie zaangażowani w działalność szkoły. Mamy kilku bardzo zdolnych uczniów, którzy w zeszłym roku otrzymali najwyższą nagrodę naukową - "Primus Interparis". Wśród naszych kolegów i koleżanek jest paru zdolnych sportowców, którzy reprezentują szkołę w zawodach na szczeblu międzyszkolnym i wojewódzkim. Jesteśmy również uzdolnieni muzycznie, ponieważ mamy w klasie skrzypka, gitarzystów oraz pianistów. Tworzymy klasę, w której uczniowie posiadają szerokie zainteresowania w różnych dziedzinach i potrafią się nimi wzajemnie zarażać.

7.11.2017r. klasa III b i IIId wyruszyła na wycieczkę do Baranowa Sandomierskiego.

W Baranowie Sandomierskim uczestniczyliśmy w warsztatach z savoir - vivre, które dotyczyły odpowiedniego zachowania się przy stole. Teraz już wiemy jak układać nóż i widelec kiedy skończymy jedzenie, a jak, kiedy nie chcemy aby kelner zabrał nam posiłek. Dowiedzieliśmy się jak dekorować stół, pięknie składać serwetkę. Poznane umiejętności mogliśmy wykorzystać podczas podanego nam obiadu.

 Prowadząca zadała nam zadanie domowe - wykonać dekorację stołu, oraz zrobić zdjęcie i wysłać wychowawcy. Za w/w zadanie otrzymamy uwagę pozytywną z zachowania, może ocenę bdb z plastyki i............może?? coś pozytywnego z matematyki. Pani Ślusarczyk obiecała nam coś miłego (mamy nadzieję, że to nie będzie kartkówka :().

Następnym punktem wycieczki był zamek rodziny Tarnowskich w Dzikowie. Szczególnie nam bliski, bo związany z naszym miastem. Obejżeliśmy piękną wystawę poświęconą Stanisławowi Tarnowskiemu - rektorowi UJ, liczne pamiątki, dzieła sztuki, trofea myśliwskie. Zachęcamy was do odwiedzenia tej posiadłości i poznania przy okazji również historii  naszego miasta, która mocno związana jest z tą rodziną.

Ostatni najważniejszy punkt wycieczki:) mack donald. Tu nie obowiązywały poznane przez nas zasady dobrego zachowania się przy stole. No bo jak elegancko jeść hamburgera, sztućców też nam nie podano:)

Wycieczka była super, dziękujemy opiekunom.

Podczas wycieczki opiekowali się nami pani Anna Piotrowska, p. Grażyna Stańczyk i p. Barbara Ślusarczyk.

 

Pomimo nie najlepszej aury uczniowie klasy III B we wtorkowe popołudnie razem z wychowawcą zrobili sobie krótki oddech od lekcji i świetnie bawili się przy ognisku. Tradycyjne "święto pieczonego ziemniaka" uczcili tańcami, śpiewem i zabawą.

Jesteśmy klasa 3c o profilu matematyczno-fizycznno-informatycznej. Mamy wiele ciekawych zainteresowań m.im.: taniec, chór, siatkówka, instrumenty muzyczne, plastyka, języki obce. Wiele uczniów z naszej klasy uczestniczy w debatach oxfordowskich co również ma swoje odzwierciedlenie w licznych osiągnięciach na tle międzyszkolnym.

Miło nam poinformować, że uczeń naszej klasy, Miłosz  Adamczyk jako  zawodnik Tarnowskiego Klubu Sportowego Karate Shinkyokushin osiągnął sukces w kwalifikacjach do Mistrzostw Europy U16 i U22 Karate. Miłosz zajął II m w kategorii KUMITE KADET i zakwalifikował się do Mistrzostw Europy, które odbędą się w listopadzie.

Gratulujemy i życzymy sukcesu!

Wychowawca Grażyna Stańczyk

Jesteśmy miłą i dobrze uczącą się klasą, którą wspólnym zainteresowaniem jest język angielski.

Mamy w klasie wiele utalentowanych sportowo osób, które wiele osiągnęły np. Miłosz Adamczyk i kwalifikacja do mistrzostw Europy w karate. Często udzielamy się w wolontariacie oraz uczestniczymy w zajęciach pozalekcyjnych