1_2
Więcej zdjęć w galerii.
28 września obchodzimy Światowy Dzień Jabłka. Uczniowie klasy II B podjęli w tym dniu różne działania, które miały na celu uświadomienie jaki dobry wpływ na nasze zdrowie mają te pyszne owoce z polskich sadów. Dzieci uczciły ten dzień przepysznymi szarlotkami, które upiekły mamusie.  
Dziękujemy Mamusiom za wspaniałe wypieki ❤️
1_3

Więcej zdjęć w galerii. 

Kaligrafia przy użyciu gęsiego pióra, to było nie lada wyzwanie.  Przekonali się o tym dzisiaj uczniowie klasy II B uczestnicząc w warsztatach "Wspomnienia ze szkolnej  ławy" w Muzeum Wincentego Witosa w Wierzchosławicach. Fajnie było usiąść w starych drewnianych ławach, posłuchać ciekawych opowieści i wykonać samodzielnie własną ozdobną okładkę do pamiętnika.

1_3
 Więcej zdjęć w galerii.
23 stycznia uczniowie klasy III C kolejny raz reprezentowali naszą szkołę na XII Regionalnym Przeglądzie Kolęd i Pastorałek "GORE GWIAZDA JEZUSOWI". Dwie solistki i dwa zespoły przygotowane przez wychowawczynię panią Małgorzatę Szabłowską zaprezentowali wesołe pastorałki. Solistka Jasmina i chłopięcy Zespół Kolędniczy radośnie wyśpiewali sobie tytuły Laureatów w dwóch różnych kategoriach: soliści i zespoły.  Dzieci otrzymały dyplomy i nagrody, zdobyły nowe, ciekawe doświadczenia. 

 

Opracowała: P. M. Szabłowska

 

 

1_7
 Więcej zdjęć w galerii.
Uczniowie klasy I a i klas III a, b, c pod opieką wychowawców przebywali na dwudniowym wyjeździe w Jodłówce Tuchowskiej. Bardzo aktywnie spędzili czas na zabawach integracyjnych, grach zespołowych, spacerach, warsztatach.

Dzieci zżyły się z sobą i zdały egzamin z samodzielności na 100%. Ten wyjazd na długo pozostanie w ich sercach i w pamięci.

Opracowała: P. M. Szabłowska

 swiety mikolaj w kostiumie niosacym worek 1262 15966              
 
„Święty Mikołaju, Święty Mikołaju
dzieci cię kochają, czy ty wiesz?
A Święty Mikołaj, a Święty Mikołaj
do dzieci zawołał : Ja was też!”
 
 
Nasi Milusińscy, czekając z niecierpliwością na upominki, rysowali w programie graficznym Paint Mikołaja. Efekty ich pracy są zachwycające.
Fotogalerię prac uczniów kl. Ib można obejrzeć tutaj.
1_1
 Więcej zdjęć w galerii.
Klasa III C uczestniczyła w dynamicznej lekcji wf prowadzonej przez trenera w klubie UNIT 37. Dzieci wróciły zmęczone ale zadowolone.
 
 
Opracowała: P. M. Szabłowska

31 stycznia w Zespole Szkół Sportowych podczas XI Przeglądu Kolęd i Pastorałek „Gore gwiazda Jezusowi” uczniowie klasy II C zaprezentowali dwie wesołe pastorałki. Wracali do szkoli dumni i szczęśliwi.

Uczennica – Liliana Tyka uzyskała tytuł Laureata w kategorii Soliści.

„W Krainie Orła Białego” – taki tytuł nosił konkurs recytatorski dla uczniów klas I-III zorganizowany przez panie Martę Radoń i Renatę Kolbusz.  Piękne, patriotyczne wiersze o Ojczyźnie uświetniły obchody Święta Niepodległości w naszej szkole. W konkursie wzięło udział 16 uczniów. Wszyscy uczestnicy otrzymali upominki, a zwycięzcy książki o historii Polski.

Igor Łoś - 3 miejsce drużynowo w Halowym Turnieju Piłki Nożnej Żaków - Skawina 11.11.2018 r. Gratulujemy!!!

6 grudnia naszą szkołę odwiedził Św. Mikołaj. 

IMG 20181208 WA0000 001

1_2
 Więcej zdjęć w galerii.

W miesiącu listopadzie klasy I-III odwiedziły Muzeum im. Wincentego Witosa w Wierzchosławicach.

W pierwszej części na bazie eksponatów i prezentacji multimedialnej uczestnicy zostali zapoznani z dawnymi obyczajami, które panowały na małopolskiej wsi na początku XX wieku oraz przyśpiewkami ludowymi, które towarzyszyły obrzędom chrzcin, uroczystościom weselnym, wyskubkom. Następnie dzieci odkryły co mieściła skrzynia posagowa bogatej panny wydawanej za mąż oraz jak przygotowywano dziecko do chrztu. Po wysłuchaniu fragmentów wspomnień Wincentego Witosa uczniowie porównywali obrzędy dawne i dzisiejsze. Kolejnym punktem było darcie pierza, któremu towarzyszyły przyśpiewki ludowe m.in.: Leciały gąseczki, Miała baba koguta, W moim ogródeczku, Głęboka studzienka

Na zakończenie każdy uczestnik samodzielnie ozdobił drewnianą skrzyneczkę na rodzinne pamiątki i zabrał ją do domu (skrzyneczka była nawiązaniem do zwyczaju gromadzenia rzeczy w malowanej skrzyni).

Test zaczerpnięty ze stron internetowej Muzeum Okręgowego w Tarnowie z drobnymi modyfikacjami (M. Bizacka).

flaga   W ramach obchodów Stulecia Niepodległej w klasach I-III został przeprowadzony konkurs plastyczny „KOCHAM POLSKĘ – 100 LECIE NIEPODLEGŁOŚCI”. Organizatorem konkursu była p. Małgorzata Szabłowska. Jego celem było propagowanie u dzieci postaw patriotycznych, kształtowanie poczucia dumy narodowej, rozwijanie zainteresowań artystycznych i wrażliwości estetycznej oraz prezentacja możliwości twórczych uczestników konkursu.

  1_1
 Więcej zdjęć w galerii.

20.10.2018 Zuchy z 17 Gromady Zuchowej Iskierki wzięły udział w Święcie Latawca i Szarej Lilijki. Spotkanie miało na celu uczczenie Niepodległej. Zuchy zwiedzały izbę pamięci, wzięły udział w konkursie biało - czerwonych latawców, ćwiczyły strzelanie i maskowanie się. Uczyły się też  od strażaków prawidłowego  zachowania  w razie niebezpieczeństwa. Spotkały się z żużlowcem Stanisławem Burzą.

  1_5
 Więcej zdjęć w galerii.

29.10.2018 r. w naszej szkole gościły zuchy z tarnowskiego hufca ZHP i wspólnie z Iskierkami brały udział w grze Patataj. Zuchy poznały historie ułanów oraz zapoznały się z okolicznościami powstania pieśni "Przybyli ułani". Uczyły się szyfrowania, rozwiązywały quiz i krzyżówkę. Mogły też pobawić się w dawne zabawy.

  1_5
 Więcej zdjęć w galerii.

26-27.10.2018 r. Zuchy  z 17 Gromady Zuchowej ISKIERKI były na biwaku z okazji 100-lecia Niepodległej. Zuchy malowały dla Polski maxi laurkę, śpiewały pieśni legionowe, uczyły się jak udzielać pierwszej pomocy oraz jak bezpiecznie i cicho poruszać się w lesie. Na cmentarzu w Łowczówku złożyły hołd poległym podczas I Wojny Światowej.

  1_1
 Więcej zdjęć w galerii

W dniu 24 października 57 pierwszoklasistów zostało pasowanych na uczniów naszej szkoły.

Do uroczystości ślubowania uczniowie przygotowywali się po okiem wychowawczyń od początku roku szkolnego. Uczyli się piosenek, wierszy, poznawali prawa i obowiązki ucznia.

Przechwytywanie1219 października klasa II C pod opieką pani Małgorzaty Szabłowskiej odwiedziła Auchan w ramach projektu "Kosz zdrowia”. Bohaterem tego miesiąca była dynia. Dzieci zapoznały się z różnymi gatunkami  dyni oraz ich wartościami odżywczymi. Obejrzały całą gamę niebieskich produktów z programu „Żyć lepiej”, rozwiązały zagadki, wysłuchały prelekcji na temat warzywa i degustowałyzdrową sałatkę z pestkami dyni. Na koniec otrzymały do rozwiązania krzyżówkę i małą niespodziankę.

  1_14
 Więcej zdjęć w galerii.

 

12 października 2018 r. odbyło się pasowanie na czytelnika w Bibliotece Szkolnej. Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć. 

  1_1
 Więcej zdjęć w galerii.

15.10. 2018 -  w harcówce uczniowie klas 1a, 2a, 2c i 3b  spotkali się na patriotycznym śpiewograniu. Dzieci wraz z wychowawczyniami ( M. Bizacka, M. Szabłowska, A. Sitarz)  z zapałem śpiewali pieśni patriotyczne. Uczniowie poznali historię pieśni legionowych, a także mieli okazję poćwiczyć umiejętności niezbędne ułanom. Inicjatorem i koordynatorem spotkania była A. Sitarz.

  1_1
 Więcej zdjęć w galerii.

W dniu 8 października klasy 1a, 3a i 3b były na wycieczce w Szymbarku. Zwiedzaliśmy Skansen Wsi Pogórzańskiej oraz uczestniczyliśmy w warsztatach ”Skarby z ula”. Stworzyliśmy aromatyczne tabliczki z wosku pszczelego. Z kolei na warsztatach w renesansowym kasztelu rodu Gładyszów dowiedzieliśmy się z pogadanki i prezentacji multimedialnej o znaczeniu heraldyki i projektowaniu graficznym symboli. Wykonaliśmy własną tarczę herbową.

Odwiedziliśmy też cmentarz wojskowy nr 74 gdzie pomodliliśmy się za dusze poległych żołnierzy oraz zapaliliśmy znicze.

 

Opracowanie: tekst - Marzena Bizacka, zdjęcia - Marzena Bizacka, Anna Sitarz

SZKOLNY KONKURS PLASTYCZNY

DLA UCZNIÓW KLAS I – III SP NR 14 W TARNOWIE

„KOCHAM POLSKĘ – 100 LECIE NIEPODLEGŁOŚCI”

Pliki do pobrania:
Pobierz plik (SZKOLNY KONKURS PLASTYCZNY.pdf)SZKOLNY KONKURS PLASTYCZNY[ ][ ]

Nasi najmłodsi w dniu 7 września uczestniczyli w policyjnej akcji "Bezpieczna droga do szkoły".

W Dniu Dziecka Samorząd Szkolny ogłosił, że w konkursie zwyciężyła klasa I C.

W nagrodę otrzymaliśmy dwie torby pełne słodyczy oraz dyplom. Fajnie było, gdy wszyscy koledzy i koleżanki byli ubrani kolorowo. Najwięcej śmiechu mieli chłopcy, gdy trzeba było ubrać się na różowo – podeszli jednak do zadania wzorowo!

 Bartnik Sądecki

Obraz znaleziony dla: grafika pszczoły

 Klasy pierwsze I A i I B wraz z wychowawcami uczestniczyły w wycieczce do gospodarstwa agroturystycznego w Stróżach. Atrakcją był przejazd bryczką, a także na kucyku. Odwiedziliśmy dom kózek - stajnię i karmiliśmy zwierzęta. Uczestniczyliśmy w lekcji , na ktorej dowiedzielismy się ciekawostek z życia pszczół. Wykonaliśmy rownież z wosku pszczelego świece. Na zakończenie wspólnie bawilismy się na zielonej łące. Koleżeńska rywalizacja zakończyła naszą wycieczkę. Wróciliśmy do Tarnowa wzbogaceni o nową wiedzę o życiu pszczół. 

 

 Wycieczka do Bałtowa

Obraz znaleziony dla: grafika dinozaury

Dnia 6 czerwca 2018 roku  klasa III A i III C wraz z wychowawczyniami uczestniczyły w wycieczce do Bałtowa. Poznaliśmy zycie prehistorycznych zwierząt. Zwiedzaliśmy gimbusem 17 hektarowe ZOO. Karmiliśmy dziki, sarny. Wielbłądy jadły nam z ręki. Struś nie pogardził kromką chleba prosto z ręki. ZOO było super. Po drodze wstąpiliśmy zobaczyć miniatury zamków polskich. Usłyszeliśmy ciekawą historię tych budowli. Następna atrakcja to zabawy w wiosce Słowian. Tam wiedźmy straszyły nas w drewnianych korytarzach. Przeciągaliśmy linę. Kto z nas silniejszy? Wróciliśmy do Tarnowa zmęczeni ale szczęśliwi. Czekamy z utęsknieniem na następną taką wycieczkę.

 

  1_6
 Więcej zdjęć w galerii.

 

4 czerwca uczniowie z klasy 1C wraz z rodzicami i wychowawczynią panią Małgorzata Szablowską spotkali się przy grillu na boisku klubu „Iskra”, by świętować Dzień Dziecka. Najpierw był poczęstunek, a później zorganizowano gry, zabawy i niespodzianki. Pierwszoklasistom towarzyszyła radość i swoboda. Ogromną frajdę sprawiła dzieciakom wizyta żużlowców Michała Nowińskiego i Edwarda Mazura. Prezentacja motocykla, pokaz palenia gumy i opowieści zawodników o żużlu wzbudziły u dzieci większe zainteresowanie sportem.

 Pożegnalne ognisko klasy III A
 zdjęcia
 Dnia 21 czerwca 2018 roku klasa III A wraz z wychowawczynią panią Jolantą Gondek uczestniczyła w pożegnalnym ognisku na Iskrze. Braliśmy udział w zabawach integracyjnych. Dzieliliśmy się na zespoły i rozegraliśmy gry z piłką, ze skakankami. Bawiliśmy się na karuzeli. Huśtaliśmy się na huśtawkach. Rodzice przygotowali nam pyszne kiełbaski, które po wyczerpujących zabawach zjedliśmy z apetytem. Na zakończenie zrobiliśmy wspólne pamiątkowe zdjęcia. Nasze szczęśliwe dzieciństwo z pierwszą wychowawczynią zostało zatrzymane w kadrze. Będziemy pamiętali naszą Panią i chwile z nią spędzone. Dziękujemy za serce i wspólne trzy lata w naszej szkole.

 

 

 

 

 

 

 

 

  1_2
 Więcej zdjęć w galerii.

W konkursie „Mam talent” zorganizowanym w szkole z okazji Dnia Dziecka w kat. klas 1-3 zwyciężczyniami zostały:

  0_1
 Więcej zdjęc w galerii.

Z okazji Święta Mamy uczniowie klasy 1a zaprosili na uroczyste spotkanie ukochane Mamusie. Słowami wierszy, piosenkami oraz tańcem dzieci wyraziły Mamom swoją miłość i wdzięczność za trud wychowania i okazywane serce. Uroczystość zakończyła się słodkim poczęstunkiem.

  1_1
 Więcej zdjęć w galerii. 

Uczniowie klasy 1a, pod opieką wych. R.Kolbusz uczestniczyli 27 kwietnia  w zajęciach o zdrowym odżywianiu. Spotkanie zorganizował sklep Auchau w ramach realizacji projektu "Kosz zdrowia". Tym razem temat dotyczył kapusty i jej wartości odżywczych. Po krótkiej prelekcji, zwiedzaniu sklepu i  zgaduj- zgaduli, wszyscy mieli okazję degustować różne rodzaje surówek z kapusty. Na koniec zajęć dzieci przedstawiły pląs o kiszeniu kapusty przygotowany wcześniej przez p. Mirosławę Poradę w świetlicy szkolnej, a w zamian otrzymały słodkie upominki.​

  1_2
 Więcej zdjęć w galerii.

Dzieci z klasy 1a pod opieką wych. R. Kolbusz i p. P. Maślanki uczestniczyły w ciekawych zajęciach muzealnych w Wierzchosławicach. Uczniowie obejrzeli prezentację multimedialną o dawnej szkole i rękopisy Wincentego Witosa. Pani prowadząca wyjaśniła im, czym był kałamarz   i do czego służyło gęsie pióro.

W starych drewnianych ławkach dzieci pisały samodzielnie gęsim piórem według zasad kaligrafii. Na koniec techniką kolaż wykonały ozdobną okładkę do pamiętnika, który z radością zabrały do domu.

SZKOLNY KONKURS PLASTYCZNY

DLA UCZNIÓW KLAS I – III SP NR 14 W TARNOWIE

„KOCHAM POLSKĘ – 100 LECIE NIEPODLEGŁOŚCI”

Pliki do pobrania:
Pobierz plik (SZKOLNY KONKURS PLASTYCZNY.pdf)SZKOLNY KONKURS PLASTYCZNY[ ][ ]

1 miejsce w Mini Hip-Hopie Drużynowym  Maja Maślanka i Nikola Staszczyk ( SHIVA)  z kl.1a
GRATULACJE!!!

Nagrodzeni w kategorii klas 1-3
1.m  Karolina Szewczyk kl.1a
2 m  Lena Przywara kl.3c
3 m  Antonina Gondek kl.1a
wyróżnienie - Sławomir Stepień kl.1b

  1_11
 Więcej zdjęć w galerii.

Klasy 1a i 1b pod opieką wychowawczyń p. R.Kolbusz, p.M. Radoń oraz p. M. Porady i M. Bizackiej ​​​​zwiedziły 8 czerwca Gospodarstwo Pasieczne "Sądecki Bartnik". Dzieci obejrzały pasiekę i poznały historię pszczelarstwa, uczestniczyły w warsztatach, gdzie mogły samodzielnie wykonać świeczki z woskowych plastrów. Wszystkie atrakcje: zwiedzanie mini-zoo, przejażdżki konne oraz "miodowe pamiątki" dostarczyły dzieciom wielu niezapomnianych wrażeń.Wszyscy  wróciliśmy z przekonaniem "KTO MA PSZCZOŁY TEN MA ŚWIAT WESOŁY" 

 

Uczniowie klasy I C pod opieką wychowawcy p. Małgorzaty Szabłowskiej i p. Mirosławy Porady udali się na wycieczkę do Gospodarstwa Pasiecznego  ”Sądecki Bartnik” w Stróżach k/Grybowa – w miejscowości położonej na pograniczu Beskidu Sądeckiego, Beskidu Niskiego i Pogórza Ciężkowickiego. Na rozległym terenie gospodarstwa dzieci mogły obejrzeć wszystko, co dotyczy historii pszczelarstwa i hodowli pszczół – zabytkowe ule, tablice edukacyjne, sale ekspozycyjne. Odbyły przejażdżkę wozem zaprzężonym w konie, który przewiózł je po malowniczej okolicy. Następnie każde z dzieci miało okazję przejechać się na kucyku i uczestnicząc w warsztatach samodzielnie wykonać sobie na pamiątkę świeczkę. Na zakończenie był piknik i zjadanie smakołyków z plecaków oraz zabawy ruchowe integrujące zespół.

  1_7
 Więcej zdjęć w galerii

 

W ramach projektu, przez 12 miesięcy promowane są kolejno różne owoce i warzywa. Celem tego projektu jest pokazanie dzieciom i młodzieży, jak ważne jest prawidłowe, zdrowe odżywianie. Bohaterem marcowej edycji był czerwony burak. Uczniowie klasy I C pod opieką wychowawcy p. Małgorzaty Szabłowskiej gościli w sklepie Auchan. Dzieci dowiedziały się co smacznego i zdrowego można przygotować z buraków, zwiedziły sklep i zapoznały się z gamą produktów oznakowanych niebieskim logo „Żyć lepiej”. Miały też okazję wykazać się swoją wiedzą podczas zabaw i konkursów.

 

Opracowała: Małgorzata Szabłowska

  1_1
 Więcej zdjęć w galerii.

 

„Wspomnienia ze szkolnej ławy”- to tytuł warsztatów, w których uczestniczyli uczniowie klas I -III w Muzeum Wincentego Witosa w Wierzchosławicach. Dzieci mogły usiąść w starych drewnianych ławach szkolnych. Dowiedziały się co to jest kaligrafia, do czego służyło kiedyś gęsie pióro, lipowy patyczek, kałamarz.Zapoznały się z dawną metodą pięknego pisania i mogły popróbować sztuki kaligrafii. Następnie zwiedziły gabinet Wincentego Witosa, w którym obejrzałyjego rękopisy. Na zakończenie samodzielnie wykonały piękną, ozdobną okładkę  pamiętnika, który może im posłużyć do zapisywania osobistych przemyśleń, wspomnień, sekretów.

Ta nietypowa lekcja kaligrafii na długo pozostanie w pamięci naszych najmłodszych uczniów.

 

Opracowała: Małgorzata Szabłowska

  1_1
 Więcej zdjęć w galerii.

24 X uczniowie klasy 6c i 3d pod opieką p.A.Sitarz, p. M. Jarmuły, p.P. Maślanki i p. D. Siedlik wzięli udział w wycieczce do Krakowa. Pierwszy punkt programu-Park Trampolin " go jump" okazał się istnym rajem dla dzieci! Po wspaniałej zabawie, uczniowie mieli możliwość przeniesienia się w samo serce bitwy pod Grunwaldem. Usłyszyszeli szarżę wojsk, a ledwie kilka minut później stali za sterem okrętu wojennego pod Oliwą. Mieli także możliwość spojrzenia z lotu ptaka na klasztor na Jasnej Górze! W HistoryLandzie- bo o nim mowa-poczuli emocje podobne do tych, które towarzyszyły ich uczestnikom! Po interaktywnej podróży, w czasie której odkryli historię naszego kraju wszystkimi zmysłami. Czekały ich ciekawe warsztaty w Muzeum AK, w czasie których zostali asem wywiadu i dowiedzieli się, że zwierzęta też mogą walczyć... z bagażem pełnym wrażeń, wróciliśmy do domu.

29 listopada w Wigilię imienin Andrzeja, w klasie I C odbyły się andrzejki. Dużo emocji dostarczyły dzieciom wróżby i przygotowane zabawy. Najwięcej radości sprawił  Ozobot, który „zagościł ” na zajęciach tego dnia. Pierwszaki podejmowały próby programowania i wyznaczały trasy, którymi Ozobot miał się poruszać. Pracując w grupach,  kodowały polecenia dla robota. Nauka przez zabawę sprawiła im dużo frajdy, a poczęstunek przygotowany przez rodziców smakował wyśmienicie. Szczególnie babeczki, w których ukryte były andrzejkowe wróżby. 

  1_9
 Więcej zdjęć w galerii.

8 listopada klas 3c wraz z wychowawczynią panią Lucyną Kowal wzięła udział w wycieczce do Kopalni Soli. Uczniowie zwiedzili kopalnie, spotkali się ze Skarbnikiem kopalni, płynęli łódkami po solance. Wszyscy świetnie się bawili. 

  p_2017_1
 Więcej zdjęć w galerii.

Super nauka, super zabawa!  19 października 2017 roku klasa 2a pojechała na wycieczkę do Parku Strzeleckiego w Tarnowie. Tam uczniowie poznawali historię tego miejsca, poznawali tajemnice przyrody, podziwiali piękną jesień i świetnie się bawili.

  KL. I-III_1
 Więcej zdjęć w galerii.

13 listopada uczniowie naszej szkoły wzięli udział w koncercie muzyki ludowej. Mieli możliwość poznać najbardziej znane tańce ludowe i wysłuchać pięknych utworów. Był też czas na zabawę przy dźwiękach instrumentów. 

  b_2017_1
 Więcej zdjęć w galerii.

 

Uczniowie klasy I C pod opieką wychowawcy p. M. Szabłowskiej i p. P. Maślanki wzięli udziałw XI Festynie bezpieczeństwa w ruchu drogowymna hali TOSiR przy ul. Krupniczej. Festyn odbył się pod hasłem „Bądź bezpieczny maluchu w drogowym ruchu”. Zorganizował go Małopolski Ośrodek Ruchu Drogowego w Tarnowie, przy współpracy z policjantami i strażakami. Były konkursy, zagadki i quizy, w których dzieci musiały wykazać się znajomością podstawowych znaków drogowych i przepisów związanych z bezpiecznym uczestnictwem w ruchu drogowym, a także umiejętnością jazdy na rowerze. Najwięcej frajdy sprawił dzieciom konkurs z przeciąganiem liny.

  m_2017_1
 Więcej zdjęć w galerii.

 

Klasa I C uczestniczyła w warsztatach w Muzeum Etnograficznym „Mućka na wypasie”, których celem było przybliżenie dzieciom losu zwierząt wiejskich, ich roli w gospodarstwie i kulturze ludowej i uwrażliwienie na ich los. Dzieci miały okazję samodzielnie wydoić krowę i pomalować kolorowymi farbami fantazyjną krowę ze sklejki.

  b_2017_1

 Więcej zdjęć w galerii.

 

W ramach organizowanej przez grupę PSB akcji edukacyjnej "Bezpieczna Droga do Szkoły" policjanci przybliżyli uczniom klas I zasady bezpiecznego przechodzenia przez jezdnię oraz wzywania pomocy w razie wypadku. Wszystkie dzieci otrzymały od Mrówki kamizelki odblaskowe oraz słodycze. Spotkanie zakończyło się zbiorowym zdjęciem pierwszaków w towarzystwie funkcjonariuszy i uśmiechniętej Mrówki. 

  w_2017_1

 Więcej zdjęć w galerii.

 

W miesiącu wrześniu wszystkie klasy młodsze uczestniczyły w bardzo ciekawych warsztatach „Przyprawy, zioła i leki z bożej apteki” w Muzeum Wincentego Witosa w Wierzchosławicach. W czasie warsztatów dzieci poznały przyprawy i zioła, jakich używały dawniej gospodynie na wsi i jakich używa się do dnia dzisiejszego. Dowiedziały się, że są one wykorzystywane jako lekarstwo, dodatek do potraw i do aromatyzowania napojów. Zajęcia były przeprowadzone w kuchni, będącej elementem domu wzniesionego na początku XX wieku – domu rodzinnego Wincentego Witosa.Na przykładzie kilku sprzętów z witosowej kuchni (moździerz, młynek ręczny, maszynka do mielenia przypraw) zobaczyły jak rozdrabniano różne przyprawy. Następnie każdy uczestnik samodzielnie rozdrobnił zioła i przyprawy w moździerzu lub mielił je w młynku ręcznym. Zmielone zioła i przyprawy wymiesza z solą kuchenną utworzyły „sól ziołową”, którą dzieci zabrały ze sobą do domu w specjalnie przygotowanych woreczkach. W drugiej części zajęć uczestnicy indywidualnie wykonali przepiękne „wianki pełne ziół” wykorzystując m.in. słomę, suszone zioła, trawy i kwiaty.

  sp_św_2017_2

 Więcej zdjęć w galerii.

 

15 września uczniowie klas I-III włączyli się czynnie w akcję „Sprzątanie świata”. Dzieci wraz z wychowawcami wyruszyły w godzinach rannych, by wyzbierać w okolicznych uliczkach wszystkie śmieci. Na zajęciach nauczyciele przypomnieli uczniom jak selektywnie segregować śmieci i co to jest recykling.