W sobotę 10.11.2018 uczniowie naszej szkoły pod opieką pani Anny Sitarz i pana Tomasza Przygody wzięli udział w „Pikniku Niepodległościowym” zorganizowanym przy domu parafialnym w Tarnowie - Krzyżu. Przygotowali „Kino Niepodległościowe”, prezentacje prac uczniów a także prowadzili gry i zabawy z najmłodszymi uczestnikami pikniku.
Narodowe Święto Niepodległości - "Tarnów - Pierwsze Niepodległe"
Narodowe Święto Niepodległości - I etap "Drogi Tarnowian do niepodległości"- PROJEKT 2015-2018
2018/2019 2017/2018 2016/2017 2015/2016
- Kategoria: 2018/2019
W dniu 9 listopada 2018 r. nasza szkoła wzięła udział w ogólnopolskiej akcji "Rekord dla Niepodległej". O symbolicznej godzinie 11:11 cała społeczność szkolna zebrała się na sali gimnastycznej, gdzie wspólnie odśpiewano czterozwrotkowy hymn narodowy. Uczniowie wystąpili w strojach, nawiązujących kolorystycznie do barw narodowych. Ogromne skupienie i powaga malowały się na twarzach uczestników. To była niewątpliwie wzruszająca chwila dla wielu z nas.
Akcja "Rekord dla Niepodległej" jest organizowana przez Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Radę Dzieci i Młodzieży przy Ministrze Edukacji i jest częścią obchodów setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.
- Kategoria: 2018/2019
Więcej zdjęć w galerii. |
KONCERT "STULECIE NIEPODLEGŁEJ" - 08.11.2018
"Spotykamy się dzisiaj w murach naszej szkoły, której początki istnienia przypadły na czasy rozbiorów. Przez kilka pokoleń pozostawała ona dla okolicznych mieszkańców ostoją polskości, kształtując swych wychowanków na patriotów gotowych oddać życie w walce o wolną Polskę".
W dniu dzisiejszym w naszej szkole odbył się uroczysty KONCERT PIEŚNI PATRIOTYCZNYCH "STULECIE NIEPODLEGŁEJ" dla uczniów klas 6,7,8,i 3 gimnazjalnych oraz zaproszonych gości. Dwadzieścia pieśni o tematyce patriotycznej przygotowanych i zaprezentowanych zostało przez uczniów klas podstawowych i gimnazjalnych, oraz nauczycieli i absolwentów. Wręczone zostały również uczniom nagrody i dyplomy za udział w konkursach zorganizowanych przez naszą szkołę z okazji SETNEJ rocznicy odzyskania NIEPODLEGŁOŚCI. Podsumowany został szkolny projekt STULECIE NIEPODLEGŁEJ. Pani dyr. Jadwiga Jachym podkreśliła szczególne zaangażowanie całej społeczności szkolej w realizowane konkursy, dekoracje oraz liczne przedsięwzięcia np. wycieczki tematyczne klas z wychowawcami po Tarnowie, wyjazd "Szlakiem cmentarzy I wojny", lekcje wychowawcze poświęcone tematyce "Tarnów - pierwszy Niepodległy" i inne.
"Niech patriotyczna pieśń, która kształtowała historyczną świadomość pokoleń Polaków, stanie się bohaterką dzisiejszej uroczystości, niech zachęca do refleksji i zadumy nad dziejami naszej ziemi ojczystej, wyzwala w nas szczęście i radość z odzyskanej wolności".
- Kategoria: 2018/2019
Więcej zdjęć w galerii. |
Dzisiaj w naszej szkole odbył się uroczysty KONCERT PIEŚNI PATRIOTYCZNYCH dla uczniów klas 1-5 oraz zaproszonych przedszkolaków z Przedszkola Publicznego nr 15 i Punktu Przedszkolnego "Przedszkolinek" w Tarnowie. Kilkanaście pieśni o tematyce patriotycznej przygotowanych i zaprezentowanych zostało przez uczniów klas podstawowych i gimnazjalnych. Wręczone zostały również nagrody i dyplomy za udział w konkursach zorganizowanych przez naszą szkołę z okazji wyjątkowej, bo SETNEJ rocznicy odzyskania NIEPODLEGŁOŚCI. Podsumowany został udział uczniów w szkolnym projekcie STULECIE NIEPODLEGŁEJ.
Uczestnicy koncertu:
- „Złota trąbka” - Zuchy pod opieką p. A. Sitarz
- „Jak długo na Wawelu” – B. Kuta (1c)
- „Krakowiak Kościuszki” – J. Brunner, M. Dobrowolski (2c)
- „Warszawianka” – P. Skrężyna (5c)
- Wiązanka tańców ludowych – grupa uczniów pod opieką p. I. Grabowskiej
- „Serce w plecaku” – kl. 4 i p. A. Piotrowska
- „Przybyli ułani” – A. Breński (5b)
- „Piechota” – B. Drwal, T. Jaworski, H. Wrona (3cg)
- „Siekiera, motyka” – kl. 4b i p. D. Plichta
- „Gdzie są chłopcy” – P. Kolak (6b)
- „Tu wszędzie jest moja Ojczyzna” – N. Grochola (7a)
- „Ojczyzna” – D. Gromniak (5c)
Nic nie jest nam dane raz na zawsze, dotyczy to także wolności. Wolność trzeba ciągle zdobywać, ciągle o nią walczyć – mówił nasz Wielki Rodak święty Jan Paweł II. Pomni tych słów a także historii naszego kraju dokładamy starań, by każdy kolejny dzień był świadectwem naszej troski o Ojczyznę. Sztuką jest umierać dla ojczyzny, ale największą sztuką jest dobrze dla niej żyć.
- Kategoria: 2018/2019
Z okazji 100-lecia Niepodległej w bibliotece szkolnej został przeprowadzony 6 listopada konkurs recytatorski dla uczniów klas czwartych "Polska Moja Ojczyzna-100-lecie Niepodległości". Jury w składzie: pani Anna Matuszek - Piekarska, pani Marta Radoń oraz pani Magdalena Świątek miało bardzo trudne zadanie, ponieważ uczestnicy reprezentowali bardzo wysoki poziom recytacji. Wszystkie dzieci otrzymały nagrody w postaci czekolady ufundowane przez Radę Rodziców, a zwycięzcy nagrody książkowe ufundowane przez Urząd Miasta Tarnowa.
Serdecznie gratulujemy wszystkim dzieciom!
Czytaj więcej: Konkurs recytatorski "Polska Moja Ojczyzna-100-lecie Niepodległości"
- Kategoria: 2018/2019
W ramach obchodów Stulecia Niepodległej w klasach I-III został przeprowadzony konkurs plastyczny „KOCHAM POLSKĘ – 100 LECIE NIEPODLEGŁOŚCI”. Organizatorem konkursu była p. Małgorzata Szabłowska. Jego celem było propagowanie u dzieci postaw patriotycznych, kształtowanie poczucia dumy narodowej, rozwijanie zainteresowań artystycznych i wrażliwości estetycznej oraz prezentacja możliwości twórczych uczestników konkursu.
Czytaj więcej: Konkurs plastyczny „KOCHAM POLSKĘ – 100 LECIE NIEPODLEGŁOŚCI”
- Kategoria: 2017/2018
Miło nam poinformować, że nasza szkoła zdobyła I miejsce w miejskim projekcie edukacyjnym "Narodowe Święto Niepodległości" etap III "Świętujmy Niepodległą". W realizację zadań projektowych zaangażowani byli uczniowie zarówno klas gimnazjalnych jak i młodszych. Koordynatorem projektu była p. A. Kopeć - Wilk.
- Kategoria: 2017/2018
Miło nam poinformować, że nasza szkoła zdobyła I miejsce w miejskim projekcie edukacyjnym "Narodowe Święto Niepodległości" etap III "Świętujmy Niepodległą". W realizację zadań projektowych zaangażowani byli uczniowie zarówno klas gimnazjalnych jak i młodszych. Koordynatorem projektu była p. A. Kopeć - Wilk.
- Kategoria: 2017/2018
Pragniemy w szczególny sposób podsumować i wyeksponować nasz udział w projekcie miejskim "Narodowe Święto Niepodległości", dlatego powstaje wstępny projekt tablicy pamiątkowej (z pcv), która umieszczona zostanie na jednym z naszych korytarzy szkolnych.
- Kategoria: 2017/2018
Na zakończenie projektu miejskiego "Narodowe Święto Niepodległości" etap III "Świętujemy Niepodległą" opracowujemy sprawozdanie i krótką prezentację multimedialną.
- Kategoria: 2017/2018
Zwycięzcy quizu "Moje miasto Tarnów - pierwsze niepodległe":
- wśród uczniów - Kinga Niemiec z kl. 3dg
- wśród nauczycieli - p. Katarzyna Płachta (nauczyciej j. francuskiego, doradca zawodowy).
GRATULUJEMY!!!
- Kategoria: 2017/2018
Przystępujemy do realizacji przedostatniego zadania w ramach projektu miejskiego - opracowujemy reklamę promującą miasto Tarnów. Zwracamy uwagę na dotychczas wykonanae zadania oraz na fakt, że to Tarnów jako pierwszy odzyskał Niepodległość (uczniowie kl. 3cg i zuchy).
- Kategoria: 2017/2018
Więcej zdjęć w galerii. |
Gra terenowa "Patataj, patataj ..." , jako element projektu „Świętujmy Niepodległą”, odbyła się 21 listopada 2017 roku na terenie Szkoły Podstawowej nr 14 w Tarnowie, ul Krzyska 118, w godzinach 12.30 – 15.00. Uczestnikami gry byli uczniowie Szkoły Podstawowej nr 14 w Tarnowie wraz z oddziałami gimnazjalnymi (Gimnazjum nr 6).
Celem Gry było zdobycie nowych informacji historycznych z czasów I wojny światowej, poznanie historii pieśni „Przybyli ułani”, poznanie zasad udzielania pierwszej pomocy, poznanie dawnych zabaw, poznanie szyfru ramowego, rozwijanie umiejętności współpracy i wytrwałości w dążeniu do celu, dobra zabawa, aktywny wypoczynek.
- Kategoria: 2017/2018
Przygotowujemy się do jutrzejszej gry terenowej. Wykonujemy elementy dekoracyjne: biało - czerwnone kwiaty z bibuły, wąsy dla chłopców i kolczyki dla dziewczynek z pianki, koniki z biało - czerwonymi grzywami (drewno, tektura, bibuła) oraz inne potrzebne materiały.
- Kategoria: 1 Tarnów
Przygotowujemy się do jutrzejszej gry terenowej "Patataj, patataj...". Wykonujemy elementy dekoracyjne: biało - czerwone kwiaty (z bibuły), wąsy dla chłopców i kolczyki dla dziewczynek (z pianki) i koniki z biało - czerwonymi grzywami (bibuła, drewno, tektura) a także inne potrzebne materiały.
- Kategoria: 2017/2018
Tego dnia Poczet Sztandarowy naszej szkoły wziął udział w miejskich obchodach Święta Niepodległości - m.in. w Mszy Św. w intencji Ojczyzny w Bazylice Katedralnej w Tarnowie.
- Kategoria: 2017/2018
Natalia Postawa uczennica klasy III bg zjęła II m. w międzyszkolnym konkursie plastycznym "Polska Niepodległa" a Julia Biały, uczennica klasy 4b, zdobyła wyróznienie II stopnia w kategorii "szkoły podstawowe klasy IV-VII". Nagrody odebrały podczas uroczystej galii zorganizowanej na rynku tarnowskim. Opiekunem jest p. Magdalena Latawska - Honkisz. Gratulujemy!
- Kategoria: 2017/2018
Więcej zdjęć w galerii. |
Tego dnia w czasie Uroczystej Akademii z okazji 99 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości wręczono nagrodzonym i wyróżnionym uczniom dyplomy i pamiątki. Wyniki szkolnych konkursów:
Czytaj więcej: 10.11.17 Akademia z okazji Odzyskania Niepodległości
- Kategoria: 2017/2018
W godzinach południowych, po zkończonej Uroczystej Akademii z okazji Odzyskania przez Polskę Niepodległości, uczniowie naszej szkoły - uczestnicy projektu miejskiego "Świętujmy Niepodległą" - wrzucali do skrzynek pocztowych mieszkańców tarnowskiej dzielnicy Krzyż opracowane przez siebie okolicznościowe karty pocztowe.
- Kategoria: 2017/2018
Więcej zdjęć w galerii. |
Opracowaliśmy kilka wzorów kart pocztowych, którymi chcemy upamiętnić przyszłoroczne obchody 100 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości z informacją, że to właśnie Tarnów jako pierwsze miasto ogłosił się wolnym. W kartach wzorowanych na tarnowskich wydawanych przed stu laty, uwzględniono zniszczenia wojenne, ducha secesji i fotografie współczesne wykonane w trakcie realizacji projektu
- Kategoria: 2017/2018
8 listopada 2017 odbył się "Konkurs Poezji Patriotycznej". Recytowane utwory wzbudziły refleksje nad naszą historią, przeszłością, teraźniejszością…Naszą Ojczyzną! Organizator konkursu p. Bogna Augustyn wraz z jury p. Jolantą Żeleźnik i Beatą Konieczną wyłoniły zwycięzców. Wyniki zostaną ogłoszone podczas akademii z okazji 99 rocznicy Odzyskania Niepodległości.
- Kategoria: 2017/2018
7 listopada wyłoniono zwycięzców szkolnego konkursu na "Najciekawszy materiał z zajęć w terenie". Jury w składzie p. A. Kopeć - Wilk i p. M. Latawska - Honkisz wyłoniło zwycięzców i wyróżnionych. Poznamy ich w czasie Uroczystej Akademii z okazji Odzyskania przez Polskę Niepodległości.
- Kategoria: 2017/2018
Więcej zdjęć w galerii. |
W godzinach popołudniowych uczestnicy projektu pod opieką p. A. Sitrz i A. Kopeć - Wilk wzięli udział w wycieczce tematycznej po Tarnowie. Celem zajęć było poszukiwanie śladów I wojny światowej. Wykonanych zostało kilka pamiątkowych fotografii, również z wykorzystaniem przygotowanego wcześniej banera z symbolami patriotycznymi, m.in na ul. Krakowskiej, na Pl. Sobieskiego, za Katedrą, pod Ratuszem, na Starym Cmentarzu - kwatera Campo Santo - w miejscach, które zachowały się na starych kartach pocztowych z okresu I wojny. Na Starym Cmentarzu zapalone zostały znicze ozdobione biało - czerwonymi wstążkami. Wykonane przez zuchy flagi biało - czerwone przyozdobiły groby Legionistów. Na koniec wspólnie odśpiewana została pieśń "Legiony".
- Kategoria: 2017/2018
Więcej zdjęć w galerii. |
W Miejskiej Bibliotece Publicznej filia nr 9 w Krzyżu uczestnicy projektu "Świętujmy Niepodległą" wysłuchali wykładu p. Wojciecha Sypka nt. Tarnów - pierwsze niepodległe".
- Kategoria: 2017/2018
Więcej zdjęć w galerii. |
Dzisiaj w godzinach porannych uczniowie klas gimnazjalnych przeprowadzili ankietę wśród mieszkańców dzielnicy Krzyż nt. okoliczności odzyskania przez Tarnów i Polskę Niepodległości.
- Kategoria: 2017/2018
Udział Pocztu Sztandarowego naszej szkoły w Bazylice Katedralnej w Uroczystej Mszy Św. w intencji byłych burmistrzów i radnych Tarnowa oraz w intencji uczestników zrywu niepodległościowego, podjętego w Tarnowie w nocy z 30 na 31 X 1918 r.
- Kategoria: 2017/2018
Więcej zdjęć w galerii. |
Przygotowujemy się do jutrzejszej wycieczki po Tarnowie. Zuchy przygotowują flagi, którymi przyozdobią mogiły legionistów, starsi uczniowie dekorują wstążką biało - czerwoną znicze.
20.10-03.11.17 Uczniowie wraz z rodzinami odwiedzają cmentarze I wojny światowej w okolicach Tarnowa
- Kategoria: 2017/2018
Więcej zdjęć w galerii. |
W tych dnia zainteresowani uczniowie - uczestnicy projektu wraz ze swymi rodzinami odwiedzają wybrane cmentarze I wojny światowej, składają znicze ozdobione biało - czerwonymi wstążkami, wykonują pamiątkowe fotografie.
- Kategoria: 2017/2018
Poszukujemy kart pocztowych z k. XIX i pocz. XX w. - secesyjnych. Planujemy wydruk kilku wzorów karty pocztowej okolicznościowej, którą chcemy upamiętnić przypadającą w przyszłym roku 100 rocznicę zakończenia I wojny światowej. Cały czas kontunuujemy poszukiwania tarnowskich kart pocztowych i zdjęć.
- Kategoria: 2017/2018
Ogłaszamy szkolne konkursy:
1. "Najciekawszy materiał z zajęć w terenie" (historyczny) - zgłoszenia do 06.11.17 (opiekun: A. Kopeć - Wilk)
2. "Miasto Tarnów - Pierwsze Niepodległe" (plastyczny) - zgłoszenia do 08.11.17 (opiekun: M. Latawska - Honkisz)
3. "Konkurs Poezji Patriotycznej"- zgłoszenia do 06.11.17 (opiekun:B. Augustyn)
Regulaminy dostępne u opiekunów.
- Kategoria: 2017/2018
Więcej zdjęć w galerii. |
Tego dnia odwiedziliśmy kilka wybranych cmentarzy położonych na terenie Okręgu nr VI (Tarnów) oraz jeden położony na terenie Okręgu nr IV (Łużna). Poznaliśmy okoliczności powstania, architekturę sepulklarną, projektantów i narodowości żołnierzy spoczywających na cmentarzach: nr 200 Tarnów - Chyszów, nr 191 Lubcza, 192 Dąbrówka Szczepanowska, 193 Dąbrówka Szczepanowska - dwuczęściowy, 171 Łowczówek oraz 123 Pustki - Łużna. Na wszystkich cmentarzach zapaliliśmy znicze ozdoione biało - czerwonymi wstążkami. Na wybranych cmentarzach wykonaliśmy zdjęcia pamiątkowe z wcześniej przygotowanym banerem o tematyce patriotycznej.
Czytaj więcej: 06.10.17 Objazd "Szlakiem cmentarzy I wojny światowej"
- Kategoria: 2017/2018
Przygotowujemy się do objazdu historycznego "Szlakiem cmentarzy I wojny światowej": planujemy trasę, wykonujemy baner z symbolami narodowymi, przycinami wstążki biało -czerwone, kompletujemy znicze, drukujemy miniśpiewnik pieśni patriotycznych.
- Kategoria: 2017/2018
Po raz kolejny przystępujemy do realizacji miejskiego projektu "Narodowe Święto Niepodległości". Tegoroczna edycja przebiegać będzie pod hasłem "Świętujmy Niepodległą". Realizację zaplanowanych zadań zakończymy 05.12.17. Planujemy w ten sposób dobrze się przygotować do przyszłorocznych obchodow 100 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości.
Kordynatorem projektu jest p. A. Kopeć - Wilk, nauczycielami opiekunami: p. A. Sitarz, M. Latawska - Honkisz, K. Kołosowska.
- Kategoria: 2016/2017
14 czerwca 2017 roku oficjalna premiera nagrodzonego Złotą Maską 2017 spektaklu na podstawie powieści Wacława Holewińskiego "Opowiem ci o wolności". Wykonawcami są uczniowie naszej szkoły uczęszczający na zajęcia teatralne prowadzone przez panią Tomasik - Adamczak, która jest równocześnie reżyserem przedstawienia oraz autorem scenariusza. W pracy nad spektaklem wykorzystano metodę warsztatową Teatru Nie Teraz prowadzonego przez pana T. A. Żaka. Premiera odbędzie się na scenie im. R. Smożewskiego w budynku Gimnazjum nr 4 w Tarnowie przy ul. Bitwy pod Studziankami 5 o godz. 9.35.
- Kategoria: 2016/2017
W dn. 31 marca 2017 r. odbył się międzyszkolny Konkurs Recytatorski "Wierni Bogu i Ojczyźnie" w Gimnazjum nr 4 im. J. Brauna w Tarnowie. Nasza uczennica - Ewa Kożuch z klasy 1a - zdobyła III m. w kategorii szkół ponadpodstawowych. Przygotowywana była przez p. Ewę Tomasik - Adamczak. Gratulujemy naszej koleżance!
- Kategoria: 2016/2017
Jakub Rodak został laureatem etapu wojewódzkiego Finału IV edycji Małopolskiego Konkursu „Śladami żołnierzy wyklętych. Pułkownik Witold Pilecki i Danuta Siedzikówna ps. „Inka” w panteonie polskiej historii”. Uczeń kl. II a zdobył najwięcej punktów i zajął I miejsce. Opiekunem był pan Tomasz Przygoda. Gratulujemy sukcesu!
- Kategoria: 2016/2017
1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych. Ta data jest symboliczna. W tym dniu wykonano wyrok na Łukaszu Cieplińskim Ps. „Pług” i jego towarzyszach z IV Zarządu Głównego Wolności i Niezawisłości. Uczniowie przygotowali i wydrukowali biogramy Żołnierzy Wyklętych, cytaty oraz podobizny ich dotyczące i rozkleili w szkole, by inni uczniowie mogli się z nimi zapoznać. Kulminacyjnym punktem było przeczytanie przez radiowęzeł informacji o tym dniu i Żołnierzach Wyklętych. Opiekunem tych działań był pan Tomasz Przygoda.
- Kategoria: 2016/2017
Efektem tegorocznej pracy koła teatralnego G6 działającego w ramach innowacji programowej autorstwa p. E. Tomasik - Adamczak będzie spektakl oparty o fabułę powieści W. Holewińskiego nagrodzonej Nagrodą Literacką im. Józefa Mackiewicza 2013 - "Opowiem ci o wolności". "Opowiem ci o wolności to historia "żołnierzy wyklętych", ale tych rzadziej wspominanych - konspirujących kobiet. To zapis ich pasji, siły woli, miłości, a także bezgranicznej wierności ojczyźnie." /Tomasz Zbigniew Zapert, "Nasza Polska"/ "Holewiński jest jednym z nielicznych pisarzy, których proza tak mocno osadzona jest w naszej współczesności i historii najnowszej. Predestynuje go do tego życiorys: działalność opozycyjna w PRL, prowadzenie podziemnej oficyny wydawniczej, internowanie w stanie wojennym. Sądzę, że najzwyczajniej - doświadczenie życiowe sprawia, że autor ten ma od swoich młodszych kolegów więcej do powiedzenia. A raczej inaczej: do opowiedzenia". /Krzysztof Masłoń, "Rzeczpospolita"/ . Twórcy spektaklu - p. E. Tomasik - Adamczak oraz jej uczniowie - cieszą się, że autor wyraził zgodę na adaptację swojej książki oraz wyraził chęć obejrzenia tego projektu teatralnego. Mamy nadzieję obejrzeć przedstawienie w maju br.
- Kategoria: 2016/2017
W dniu dzisiejszym młodzież naszej szkoły uczestniczyła w spotkaniu z przedstawicielami Grupy Rekonstrukcji Historycznej 16 Pułku Piechoty Ziemi Tarnowskiej. Poznała najważniejsze informacje nt. historii, miejsc najważniejszych bitew, uzbrojenia i umundurowania 16 Pułku Piechoty. Spotkanie zorganizował p. T. Przygoda.
- Kategoria: 2016/2017
W dniu dzisiejszym młodzież naszej szkoły uczestniczyła w spotkaniu z przedstawicielami Grupy Rekonstrukcji Historycznej 16 Pułku Piechoty Ziemi Tarnowskiej. Poznała najważniejsze informacje nt. historii, miejsc najważniejszych bitew, uzbrojenia i umundurowania 16 Pułku Piechoty. Spotkanie zorganizował p. T. Przygoda.
- Kategoria: 2016/2017
Justyna Słonina i Gabriela Stachura zakwalifikowały się do etapu wojewódzkiego ogólnopolskiego konkursu tematycznego "Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 1768-1864. Od Konfederacji Barskiej do Powstania Styczniowego - za wolność Waszą i Naszą". Opiekunem jest pan Tomasz Przygoda.
- Kategoria: 2016/2017
W tych dniach w naszej szkole przeprowadzona została po raz drugi akcja „Rodacy Bohaterom” organizowana przez Stowarzyszenie „Odra Niemen”. Uczniowie przynosili artykuły spożywcze, które trafią do kombatantów i potrzebujących Polaków na Wschodzie (Litwie, Białorusi Ukrainie i Mołdawii).Udało na się zebrać i skompletować 11 paczek. Akcję koordynowali Tomek Bieńkowski, Katarzyna Faber, Justyna Słonina i Klaudia Krakowska pod opieką pana Tomasza Przygody.
- Kategoria: 2015/2016
We wtorek w Sali Lustrzanej miała miejsce uroczysta konferencja „Drogi Tarnowian do niepodległości” podsumowująca I etap miejskiego projektu edukacyjnego Narodowe Święto Niepodległości, który stanowi 3-letnie przygotowanie do 100. rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę. W czasie konferencji przyznawane były nagrody w trzech kategoriach: szkoła podstawowa, gimnazjum i szkoła ponadgimnazjalna. Każda szkoła miała za zadanie przygotować program edukacyjny z zakresu wychowania patriotycznego. Realizacja przez Gimnazjum nr 6 programu „Drogi Tarnowian do niepodległości” pod opieką A. Kopeć – Wilk, K. Płachty i T. Przygody uwieńczona została II nagrodą.
|
- Kategoria: 2017/2018
Tego dnia wśród uczniów oddziałów gimnazjalnych (Gimnazjum nr 6 - kl. 2ag, 2bg, 2cg, 3ag, 3bg, 3cg, 3dg) przeprowadzono quiz "Moje miasto Tarnów - pierwsze niepodległe".
Ten sam quiz przeprowadzono również wśród nauczyciel uczących w oddziałach gimnazjalnych. Wyniki wkrótce!
- Kategoria: 2016/2017
Gabriela Nawój z klasy 2b wraz z opiekunem panem Tomaszem Przygodą wzięła udział XII Przeglądzie Pieśni Patriotycznej"...CIEBIE POLSKO W SERCU DZISIAJ NOSZĘ..." w miejscowości Lubień.
- Kategoria: 2016/2017
W naszym gimnazjum odbyła się żywa lekcja historii. Odwiedzili nas członkowie Stowarzyszenia „Grupa Rekonstrukcji Historycznej 16 Pułku Piechoty Ziemi Tarnowskiej”, którzy opowiadali o jego historii oraz prezentowali uzbrojenie żołnierzy z tamtych czasów. Prezentacje obejrzały klasy 1b, 2a i 3b. Lekcję zorganizował i nad całością czuwał pan Tomasz Przygoda. Warto jeszcze nadmienić, że członkiem tego stowarzyszenia jest nasz uczeń Kuba Rodak.
- Kategoria: 2016/2017
11 listopada Poczet Sztandarowy naszej szkoły pod opieką p. K. Plachty wziął udział w miejskich obchodach 98. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Po uroczystej mszy św. w Katedrze zapalone zostały Światła Pamięci przy Grobie Nieznanego Żołnierza.
- Kategoria: 2016/2017
Czcząc Święto Niepodległości, zawsze przywołujemy fakty historyczne, pieśni legionowe, symbole narodowe... Tak było i w tym roku szkolnym. Postanowiliśmy polożyć szcególny nacisk na radosne świętowanie - wspólnie odśpiewaliśmy kilka piosenek, które chętnie śpiewali żolnierze w czasie I wojny światowej. Uroczystość przygotowali uczniowie klasy 1c pod opieką p. K. Płachty, A. Kopeć - Wilk i M. Latawskiej - Honkisz oraz chór szkolny pod opieką p. K. Płaczek. Manifestując nasze przywiązanie do Ojczyzny, pamiętajmy o wszystkich, dzięki którym możemy mieć Ją wolną.
- Kategoria: 2016/2017
Uczniowie kl. II a pojechali do Krakowa do Muzeum Armii Krajowej imienia Emila Fieldorfa „Nila”. Młodzież wraz z opiekunami: panią Renatą Nowak i panem Tomaszem Przygodą uczestniczyli w zajęciach, podczas których poznali losy wybranych bohaterów Polskiego Państwa Podziemnego tzw. Cichociemnych, żołnierzy elitarnej formacji Wojska Polskiego w czasie II wojny światowej.
- Kategoria: 2016/2017
Poczet sztandarowy gimnazjum uczestniczył w katedrze tarnowskiej w uroczystej mszy świętej w intencji wszystkich byłych burmistrzów i prezydentów Tarnowa. Młodzież wraz z opiekunem, panem Tomaszem Przygodą, włączyła się w ten sposób w obchody upamiętniające zryw niepodległościowy naszego miasta w 1918 roku.
- Kategoria: 2016/2017
Nasza polonistka, pani Ewa Tomasik - Adamczak wraz z zespołem teatralnym, w którym pracuje jako aktor od 6 lat, uczestniczyła w prestiżowym festiwalu poświęconym tematyce Żołnierzy Wyklętych „Niepokorni Niezłomni Wyklęci” w Gdyni. "Festiwal „Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci”, objęty patronatem honorowym Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudy, jest okazją do spotkań filmowców, muzyków, literatów, plastyków, historyków i producentów. (...) Ideą Festiwalu jest przypomnienie – w niekonwencjonalny sposób – sylwetek i dziedzictwa tych, którzy nigdy nie zaakceptowali sowieckiej okupacji Polski oraz pokazanie roli podziemia i opozycji demokratycznej w walce z komunistycznym reżimem." Grupa Teatr Nie Teraz, z którą współpracuje pani Tomasik - Adamczak, zagrała spektakl „Wyklęci” - nagrodzony przez miesięcznik „Teatr” w 2 kategoriach za sezon artystyczny 2012. Działania festiwalowe były na bieżąco relacjonowane przez program I TVP.
- Kategoria: 2016/2017
Poczet sztandarowy naszej szkoły pod opieką p. D. Plichty wziął udział w obchodach 77. rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego, które rozpoczęły się Mszą Święta w tarnowskiej Bazylice Katedralnej a zakończyły pod Grobem Nieznanego Żolnierza. Uroczystość zorganizowali Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Kolo Tarnów i XVI LO im. Armii Krajowej w Tarnowie.
- Kategoria: 2016/2017
W związku z przypadającą 73. rocznica inwazji sowieckiej na Polskę w Tarnowie tradycyjnie obchodzony był Dzień Sybiraka i Ofiar Stalinizmu. Młodzież naszego gimnazjum, reprezentowana przez poczet sztandarowy, uczestniczyła w tej patriotycznej uroczystości pod opieką pani A. Piotrowskiej. Uroczystość rozpoczęto przy Grobie Sybiraka na Starym Cmentarzu w Tarnowie, gdzie złożono kwiaty, zapalono znicze, po czym uczestnicy wzięli udział w mszy św. w Kościele XX Filipinów w intencji pomordowanych na Wschodzie. Potem przemaszerowali przed Pomnik Ofiar Stalinizmu. Młodzież wysłuchała krótkiego wystąpienia na temat tragicznych kart historii. Na zakończenie złożono wieńce i kwiaty na pomniku.
A. Żaka. Premiera odbędzie się na scenie im. R. Smożewskiego w budynku Gimnazjum nr 4 w Tarnowie przy ul. Bitwy pod Studziankami 5 o godz. 9.35.
- Kategoria: 2015/2016
Uczniowie klasy 1a: Wiktoria Siąkała, Ilona Stankevych, Jakub Rodak, Darek Pulnik oraz Mikołaj Wojtanowski z klasy 2d zajęli drugie miejsce w XII Małopolskim Przeglądzie Patriotycznej Twórczości Filmowej za film pt.: „Wyklęty”. Opiekunem był Tomasz Przygoda. Film będzie można obejrzeć na stronie Samorządu naszego gimnazjum na kanale youtube pod adresem: https://www.youtube.com/channel/UCTpHTzRuBTb3CrcNb3qEbgw
- Kategoria: 2015/2016
Uczniowie: Wojciech Pawłowski, Filip Walkowicz, Filip Latocha i Jakub Basta zostali finalistami wojewódzkiego konkursu: „Ocalić od zapomnienia. W 100 - lecie Wielkiej Wojny 1914 –1918. Śladami walk i nekropolii”. Przygotowali opracowanie o żołnierzach pochowanych na cmentarzu żydowskim w Tarnowie. Opiekunem był nauczyciel historii, pan Tomasz Przygoda. Serdecznie gratulujemy!
- Kategoria: 2015/2016
Poczet Sztandarowy gimnazjum reprezentował szkołę w miejskich obchodach 225. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Młodzież pod opieką pani Anety Misiaszek uczestniczyła w mszy świętej w intencji Ojczyzny w tarnowskiej Katedrze, skąd uczestnicy uroczystości przemaszerowali przed Grób Nieznanego Żołnierza.
- Kategoria: 2015/2016
W Teatrze im. Ludwika Solskiego w Tarnowie odbyła się finałowa gala XVII Przeglądu Poezji i Pieśni Patriotycznej, w której uczennice naszego gimnazjum Gabriela Nawój i Edyta Ziomek, zajęły drugie miejsce w kategorii wokalno – instrumentalnej. Opiekunami byli: p. Kinga Płaczek i p. Tomasz Przygoda.
- Kategoria: 2015/2016
W piątek czciliśmy zbliżającą się 225 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Uczniowie kl. III b wraz wychowawczynią, panią Renatą Nowak, przenieśli nas w czasy panowania króla Stanisława Augusta Poniatowskiego i przybliżyli atmosferę czasów Sejmu Czteroletniego i prób ratowania Rzeczypospolitej, czego efektem była pierwsza w Europie, druga po Stanach Zjednoczonych demokratyczna ustawa zasadnicza – KONSTYTUCJA 3 MAJA.
- Kategoria: 2015/2016
Tego dnia odbył się szkolny konkurs recytatorski będący pierwszym etapem do międzyszkolnego przeglądu "Wierni Bogu i Ojczyźnie" organizowanego przez G4 w Tarnowie. Tematyką konkursu jest poezja harcerska i skautowska.
Podkategorie
2015/2016
2018/2019 2017/2018 2016/2017 2015/2016
Edukacja historyczna
Od wielu lat prowadzimy róznorodne działania których zadaniem jest przybliżenie uczniom postaci, wydarzeń i miejsc ważnych dla historii ze szczególnym uwzględnieniem historii regionu. Wspólpracujemy z różnymi instytucjami, realizujemy ciekawe projekty rozwijając zainteresowania i zdolności uczniów. Np.:
- udział w wojewódzkim konkursie "Skarby Małopolski" w latach 2007 - 2014 (kolejne edycje), we współpracy z Małopolskim Instytutem Kultury w Krakowie, prace plastyczne uczniow oraz scenariusze zajęć uczniów nagradzane rokrocznie, prace prezentowane na wystawach w Krakowie. Nasza praca plastyczna w ostatniej edycji w 2013/4r. „Wielka wojna, codzienne życie” nosiła nazwę "Przenikanie" a scenariusz "Tarnów - wojenne krajobrazy" - poświęcone były I wojnie światowej w Tarnowie. Praca plastyczna została nagrodzona w kategorii praca grupowa za adekwatne pokazanie przenikania życia codziennego i wojny i zajęła II m. w województwie (opieka: A. Kopeć - Wilk, K. Płachta, M. Latawka - Honkisz),
- udział w konkursach ogólnopolskich, wojewódzkich,miejskich, np. w 2010 r. "Mój region na tle historii najnowszej - sprawozdanie z wycieczki" - tytuł laureataII m. dla 2 uczniów za stronę internetową poświęconą odwiedzonym przez naszych gimnazjalistów cmentarzom I wojny "Cmentarze I wojny światowej Tarnowa i okolic" - dostępna przez kilka lat jako podstrona na stronie www.g6t.pl, uzupełniana (powstała pod opieką A. Kopeć - Wilk)
- współorganizowanie spotkań ze świadkami historii - we współpracy z MBP nr 9 w Tarnowie,
- współpraca z Muzeum Okręgowym w Tarnowie, czy MCDN o/ Tarnów,
- rokrocznie wizyta uczniów klas trzecich w KL Auschwitz,
- udział lub organizacja uroczystych obchodów ważnych rocznic jak: 3.V, 11.11, Święto Patrona Szkoły, I transport do KL Auschwitz,
- realizacja projektów ogólnopolskich, np. Opowiem ci o wolnej Polsce (realizowany od kilku lat),gimnazjalnych projektów edukacyjnych,
- organizacja rokrocznie zajęć w terenie w formie wycieczek, objazdów historycznych np. "Szlakiem cmentarzy I wojny światowej", "Szlakiem architektury drewnianej" (organizacja: A. Kopeć - Wilk).
Narodowe Święto Niepodległości - I etap "Drogi Tarnowian do niepodległości"
W czerwcu 2015 r. ogłoszono miejski projekt edukacyjny „Narodowe Święto Niepodległości” będący 3-letnim przygotowaniem do 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. W jego ramach odbył się konkurs na program edukacyjny z zakresu wychowania patriotycznego „Drogi Tarnowian do niepodległości". Program opracowany przez p. A. Kopeć-Wilk, p. K. Płachtę i p. M. Latawską - Honkisz zajął II miejsce i był realizowany w roku szkolnym 2015/2016 w naszym Gimnazjum nr 6.
Oto niektóre działania w ramach projektu:
Strona 1 z 2